Vy si sice na svou kreditní kartu v šuplíku vzpomínáte jen matně, ale banka, o které žádáte o hypotéku o vašem dluhu-nedluhu, ví všechno. Každá banka sice posuzuje bonitu klienta podle jiných kritérií, ale kreditní karty, kontokorenty nebo spotřebitelské úvěry mohou zapříčinit, že vám banka půjčí měně, nebo také vůbec. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.
„Co se týče kreditních karet a kontokorentů, některé banky je vůbec neřeší. Samozřejmě je důležité, když jsou korektně spláceny a když se jejich limity pohybují v rozumných a zdravých mezích. Pak kreditní karta vůbec nemusí být počítána k tíži bonity a jako by neexistovala,“ doplňuje Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.
Někteří lidé svoje finanční problémy řeší půjčkou kvůli půjčce a tím se dostávají do dluhového kolotoče. Takovým klientům banky hypotéku určitě nedají. Právě neuvážené zacházení s kreditní kartou a s dalšími úvěrovými produkty mají za následek nekonečné finanční problémy.
Pozor si dávejte i na kreditky, které jsou nabízeny na ulicích jako slevové karty. „K jedné obyčejné kartě, na kterou se v obchodě načítají body a nic víc jsem si vzala ještě jednu slevovou kartu. Prý když s ní budu platit, získám dvojnásobek bodů. Jenže kartu jsem nakonec vůbec nepoužila a někam založila. Půl roku potom jsem si chtěla vzít hypotéku a banka mi sdělila, že nejdřív musím tuto kreditku vypovědět, jinak mi hypoteční úvěr neschválí,“ popisuje svoji zkušenost Martina z Prahy.
Tyto karty určitě nejsou špatné, jen si podpis každé smlouvy pořádně rozmyslete a přečtěte si dané náležitosti. Záleží také na typu karty a úvěrových limitech.
REKLAMA
„Banky, které kreditní karty i povolené debety při posuzování bonity zohledňují, pak považují stanovené procento úvěrového rámce těchto závazků za měsíční náklad klienta. A nezáleží přitom na skutečnosti, zda klient z kreditní karty peníze skutečně čerpá či nikoliv. Bez ohledu na skutečnou výši zůstatku kreditní karty banka vychází z faktu, že dnes sice klient nemusí čerpat nic, ale hned zítra může klidně vyčerpat veškeré dostupné finance. Rázem by se tak klient mohl ocitnout v situaci, že se mu suma měsíčních splátek zvýší o tisíce, čemuž se banky kvůli jeho schopnosti splácet snaží předcházet,“ říká Kruntorád.
Jak jsme již psali, každá banka k bonitě i ke kreditním kartám přistupuje jinak. Jedno z nejpřísnějších započtení je 5 procent výše limitu karty, resp. 8,3 procenta kontokorentu. Například u kreditní karty s limitem 150 tisíc korun částku 7 500 korun měsíčně. Žadatel o hypotéku je tak z pohledu banky klientem, který splácí měsíčně 7 500 korun. To může opravdu pohřbít vaši žádost o hypoteční úvěr.
Kreditní karta může i pomoci
Na druhou stranu kreditní karta není jen cesta do pekel. Někdy vám dokonce může pomoci snížit úrokovou sazbu. Jen si musíte tento finanční produkt sjednat ve správnou dobu. Nejlépe tehdy, žádáte-li o hypotéku a díky kreditce vám banka sazbu o něco sníží. Jenže je otázka, zda se kreditní karta či životní pojistka diktovaná bankou za desetinu slevy na úrokové sazbě opravdu vyplatí. Zde skutečně platí, dvakrát měř a jednou řež.