Líbí se vám byt podle inzerátu? Máte smůlu, realita může být úplně jiná
Inzerát je v podstatě jen informační nabídka, ze které často sedí jen lokalita a počet místností. Když se půjdete na byt podívat, nebo dojde na soupis věcí, všechno může být jinak. Dokonce ani přiložené fotografie nemusí odpovídat realitě.
„Inzerát je bohužel jen nezávazná nabídka, a nemůžete se na ni odvolávat. Navíc řada inzerátů obsahuje ilustrační fotografie, které mnohdy neodpovídají tomu, co ve skutečnosti majitel jako součást bytu chce prodat. Třeba plyšového medvěda svých ratolestí či plakát s oblíbenou celebritou v dceřině pokojíčku. Něco z toho, co vidíte na fotkách, byste asi ani nechtěli koupit. Vše je o dohodě. Finálně ale dbejte na to, aby vaše dohoda dostala i řádnou písemnou podobu,“ radí Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.
Když pak dojde na sepisování kupní smlouvy, měli byste trvat na soupisu věcí, které v bytě zůstanou. Na smluvní dohodu se sice můžete odvolat, ale pak se musíte soudit a to vám rozhodně vaši situaci neulehčí. Pokud vás netrápí, že musíte co nejdřív čerpat hypoteční úvěr, raději od koupě odstupte a poohlédněte se po jiném bytě.
Páka existuje – dávkujte peníze
Jestliže si nejste jisti, že vám prodávající v bytě nechá vše, co slíbil, peníze za prodej nemovitosti mu neposílejte hned všechny, ale postuně je dávkujte. „Kupní smlouvu koncipovat tak, že část peněz bude z úschovy uvolněna poté, co bude nemovitost předána vč. jeho součástí. Kupující má možnost odmítnout byt převzít, tedy část peněz nebude vyplacena,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.
Problém může také nastat při předávání bytu. Psali jsme o příběhu odmontovaných pákových baterií, vysazených dveří atd. A to se tehdy prodávala nemovitost částečně vybavená. Co tedy má v bytě zůstat, když se byt prodává nevybavený. „Jedná se o věci, jež jsou nedílnou součástí bytu, právě sanitární vybavení, dveře apod. pokud není ve smlouvě uvedeno jinak,“ uvedl Martin Fojtík z Fincetnrum Reality.
REKLAMA
„Samozřejmě, že se má za to, že v bytě zůstanou rozvody elektřiny, vypínače a zásuvky, rozvody vody, plynu či vstupní dveře. Tyto věci se dají považovat za součást věci, které k ní podle její povahy náleží a nemohou být odděleny, aniž by se tím věc znehodnotila, jak praví Občanský zákoník. Nicméně třeba takové dveře do jednotlivých pokojů či žaluzie již by součástí koupě být nemusely, pokud by se prodávajícímu hodily na chalupu. Prostě i vybavení je předmětem kupního vztahu a ovlivňuje kupní cenu a co a za jakou cenu koupíte je jen a jen na vaší vzájemné dohodě,“ doplnil Michal Zadák.
Pro ty, kteří jsou opravdu nedůvěřiví, je tu další rada. Při procházení bytu s prodávajícím, si vyfoťte vše, co by mělo v bytě zůstat. Myslete také na vybavení koupelny, toalety, dveře do pokojů, žaluzie atd. Pokud nemáte vlastní nebo zprostředkovanou špatnou zkušenost, ani vás nenapadne, že by prodávající tyhle věci v bytě nenechal. Ale opravdu se to může stát. Vše, co vyfotíte, můžete pak přiložit k soupisu v kupní smlouvě, aby bylo zaručeno, jakých věcí se přenechání týká.