Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.
Objemy poskytnutých hypoték se v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020. Jen v říjnu banky poskytly hypoteční úvěry za více než 26 mld. Kč. Úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu byla 5,32 % p. a.
„Zájem klientů o financování bydlení aktuálně převážil bariéru vyšších úrokových sazeb. Roli hraje skutečnost, že část klientů oddalovala své plány v naději na brzký pokles úrokových sazeb. Aktuálně je však zřejmé, že úrokové sazby se k dalšímu poklesu nechystají a není tedy příliš nač čekat,“ říká David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance s tím, že vývoj úrokových sazeb zamrznul – průměrná úroková sazba je pár bodů nad 5 % a ne a ne se hnout.
Snaha o co nejnižší úvěr
Podle finančních poradců lze u všech hypoték pozorovat vyšší snahu maximalizovat vlastní prostředky a s vyššími sazbami si brát co nejmenší úvěr.
„Například u novostaveb rodinných domů lidé omezují financovanou výstavbu na nezbytně nutný rozsah. Třeba vedlejší stavby jako bazény, ploty, pergoly apod. se často realizují až později, postupně, tedy dodatečně a mimo financování hypotékou. Co tak bylo zvykem při stavbách svépomocí, se nyní častěji projevuje také u průměrných novostaveb na klíč, i když ne vždy je to vzhledem k nárůstu nominálních příjmů nezbytně nutné,“ popisuje Václav Šimek, partner ve společnosti Freedom Financial Services.
REKLAMA
Dalším trendem je vkládání mimořádných splátek u refixací. „V dobách nízkých sazeb klienti necítili potřebu nutně snížit úvěr mimořádnou splátkou. V současnosti by však při změně sazby ze 3 % na 5 % splátka výrazně narostla, a tak je vidět snaha vkládat maximální mimořádné splátky ze svých finančních rezerv, byť ne vždy to dává ekonomický smysl. Je to často o emocích, a tak někteří lidé vybírají prostředky z investic, dokonce si půjčují v rámci rodiny, tedy bezúročně, aby ten šok pro měsíční cashflow rodiny nebyl tak výrazný,“ dodává Václav Šimek.
Snahou poradců bylo v době nízkých úrokových sazeb, aby klienti úvěr fixovali na co nejdelší dobu. Mnozí tak často mají ještě několik let k dobru a budoucí změna sazby nebude tak výrazná a přijde ve vhodnější dobu.