EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Na koho přechází nájem, když nájemce zemře?

 


 

Nájem může na člena nájemcovy domácnosti přejít tehdy, budou-li splněny dvě základní podmínky.

První je, že člen nájemcovy domácnosti žil v bytě nájemce ke dni jeho smrti. Druhou podmínkou je, že nemá v době úmrtí nájemce jiný vlastní byt. Tím se rozumí nejen byt v osobním vlastnictví, ale i nájem jiného bytu, služební byt či členství v bytovém družstvu,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Jestliže nájem přechází na člena rodiny, není potřeba souhlas pronajímatele. Novým nájemcem se tedy může stát manžel, partner, rodič, sourozenec, zeť, snacha, dítě nebo vnouče. Pokud ale příbuzný, na kterého by měl nájem přejít, byt nechce, musí to co nejdříve písemně sdělit pronajímateli. Nejpozději by ho o takovém rozhodnutí měl informovat jeden měsíc po smrti původního nájemce.

Jak je ale chráněn pronajímatel?

S přechodem nájmu na nového nájemce může mít problémy pronajímatel, hlavně v souvislosti s vymahatelností nájemného. Z tohoto důvodu může pronajímatel po novém nájemci požadovat kauci, která bývá obvyklá při uzavření nové nájemní smlouvy.  Kauci ale nemůže vyžadovat, pokud ji zemřelý nájemce při sjednávání smlouvy složil a pronajímatel mu ji ještě nevrátil.

Bez udání důvodů může pronajímatel vypovědět dědicům nájem, a to s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Učinit tak ale musí do tří měsíců poté, co se dozvěděl, že nájemce zemřel, že nájem nepřešel na žádného člena jeho domácnosti a kdo je nájemcovým dědicem nebo kdo spravuje pozůstalost.

REKLAMA

I dědic může nájem vypovědět s dvouměsíční výpovědní lhůtou do tří měsíců (nejpozději do šesti měsíců od smrti nájemce), co se dozvěděl o smrti nájemce. To samé má právo udělat i správce pozůstalosti zemřelého.

Významnou novinkou, kterou přinesl nový občanský zákoník, je přechod nájmu na dědice zemřelého nájemce. Pokud nájem bytu nepřešel na žádného člena nájemcovy domácnosti, přejdou práva a povinnosti z nájmu bytu na dědice,“ uvádí Lukáš Zelený. A dodává: „V tomto případě je však pronajímateli i dědicům umožněno nájem bytu jednoduše ukončit.“

Jestliže se ani po půl roce od smrti nájemce pronajímatel nedozví, kdo je dědicem, může byt vyklidit.

Pokud po sobě zemřelý nájemce zanechal dluhy z nájmu, je tyto dluhy povinen zaplatit dědic, na kterého přešel nájem, společně s osobami, které žily se zemřelým ve společné domácnosti. Naopak, pokud nájem bytu přejde na člena domácnosti a zemřelý zaplatil nájem předem, má dědic právo požadovat po novém nájemci zaplacení všeho, co tím ušetřil nebo co nabyl, například případný přeplatek z vyúčtování služeb,“ říká Zelený.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

nájem nebo podnájem

Nájem, nebo podnájem?

Jako obyvatel bytu si toho u podpisu smlouvy nemusíte ani všimnout. Smlouvy totiž můžou být na první pohled dost podobné. Až na to jedno slovíčko. Je ale dost rozdíl mezi smlouvou nájemní a podnájemní.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *