Náhrada škody při zřícení budovy nebo odloučení její části
Zákonná úprava
Občanský zákoník stanovuje, že při zřícení budovy nebo odloučení její části v důsledku vady budovy nebo nedostatečného udržování budovy nahradí její vlastník škodu z toho vzniklou. Účelem této právní úpravy je ochrana osob před nebezpečím vzniklým z nedostatečné stability budovy. Zákonná úprava by měla mít preventivní účinek s takovým cílem, aby se každý mohl spolehnout, že se vlastníci budov řádně starají o své nemovitosti.
Podmínky vzniku povinnosti k náhradě škody
Vycházíme-li ze zákonné definice, pak ke vzniku povinnosti k náhradě škody musí být splněny tyto podmínky:
- vadnost budovy nebo nedostatečné udržování budovy,
- škodná událost zřícení budovy nebo odloučením její části,
- vznik újmy poškozenému,
- příčinná souvislost mezi vadou budovy nebo nedostatečným udržováním budovy a škodnou událostí a
- příčinná souvislost mezi škodnou událostí a vznikem újmy poškozenému.
Zavinění vlastníka budovy se presumuje, avšak vlastník budovy se může vyvinit ze své povinnosti k náhradě škody, pokud prokáže, že své povinnosti nezanedbal. Vždy bude záležet na posouzení konkrétního případu.
Odpovědnost předešlého vlastníka
Občanský zákoník dále vymezuje i případnou odpovědnost předešlého vlastníka budovy, kdy společně a nerozdílně s vlastníkem budovy hradí škodu předešlý vlastník, má-li škoda příčinu v nedostatku vzniklém za trvání jeho vlastnického práva, na nějž nástupce neupozornil, a došlo-li ke škodě do roka od zániku jeho vlastnického práva. Občanský zákoník však stanovuje, že uvedené neplatí, pokud se jedná o takový nedostatek, o kterém nástupce musel vědět.
Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v případě sporu konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.
REKLAMA