EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Nájem pod závojem nového občanského zákoníku. Jaké jsou vaše práva a povinnosti?

 


 

Pokud bydlíte v nájmu a nemáte nájemní smlouvu, nevadí. Od nového roku už to totiž neznamená, že nájem je neplatný. Musíte ale řádně hradit nájemné a pak budete považování za běžného nájemce. Nově platí, že vás nikdo nemůže vystěhovat například z toho důvodu, že mu někdo jiný nabídl vyšší nájem.

Jestliže se pronajímatel k něčemu, ať už smluvně nebo písemně zavázal, musí své povinnosti splnit. Kdyby se vám kvůli nějaké splněné opravě stala nehoda, za škodu bude zodpovídat pronajímatel.

A jak tedy dosáhnete změny nájmu?

V podstatě jsou pravidla stejná, jak pro nájemníky, tak i pro pronajímatele. Nejprve musíte sepsat návrh na snížení, jste-li majitel bytu, tak spíše na zvýšení nájmu. Ten pak zašlete doporučeně do správných rukou. V návrhu musí být přesná suma, kterou požadujete, nebo chcete zaplatit. Pronajímatelé si ale musí dát pozor na to, aby zvýšení nebylo vyšší než 20 procent nájmu za poslední tři roky. Navíc zvýšit nájemníkům nájem je možné jen jednou za rok.

Pokud stoupne hodnota nemovitosti, ve které máte pronajatý byt, připravte se na zvýšení nájmu. Týká se to třeba výměny plastových oken. I když nájemník s výměnou nesouhlasí, je mu to v podstatě k ničemu. Majitel i tak okna může vyměnit a pak zvýšit nájem. Odsouhlasit stavební úpravy musí od ledna jen dvě třetiny nájemců. O úpravách musí ale nájemníci vědět předem.

Sousedské spory řeší pronajímatel

Jestliže bydlíte v nájmu a váš soused si v noci pouští nahlas hudbu a vy nemůžete spát, problém musí vyřešit pronajímatel. Má totiž povinnost udržovat v domě pořádek a klid.

REKLAMA

Naopak nájemník musí dodržet pořádek ve společných prostorách. Domovní řád je pro nájemce závazné, a pokud ho nedodrží, nese odpovědnost za způsobené škody. Důsledkem také může být výpověď z nájmu. Další povinností nájemníka, je informovat majitele bytu o své nepřítomnosti, která je delší než dva měsíce. Pokud tuto informační povinnost nesplníte, dopustíte se porušení dohody a nájemce vás po vašem návratu může z bytu i vyhodit.

Čtěte nájemní smlouvu

Pečlivě si přečtěte, co vám nájemce do smlouvy napsal. Může tam být třeba uvedeno, že si nesmíte do bytu nikoho přivést. Pokud to ve smlouvě není, můžete si přivést kohokoli, ale pravděpodobně bude muset počet osob bydlících v bytě odpovídat rozměrům bytu. O novém spolubydlícím musíte ze zákona majitele bytu informovat během několika dnů. Stejnou povinnost má nájemce, i když se jeho spolubydlící odstěhuje.

Bydlíte-li jako nájemci v družstevním bytu, nový občanský zákoník se na vás nevztahuje. Nájem družstevních bytů totiž upravuje zákon o obchodních korporacích. Také záleží na tom, co je uvedeno ve stanovách družstva.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

nájem nebo podnájem

Nájem, nebo podnájem?

Jako obyvatel bytu si toho u podpisu smlouvy nemusíte ani všimnout. Smlouvy totiž můžou být na první pohled dost podobné. Až na to jedno slovíčko. Je ale dost rozdíl mezi smlouvou nájemní a podnájemní.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *