EUR 24.970

USD 23.146

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.970

USD 23.146

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

 

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Loading



 

Nákupní cena pro investory může u tohoto typu nemovitostí klesnout až na 100 000 Kč/m2 a ceny pozemků mohou klesnout až o 30 %, i když se developeři stále snaží prodat za cenu inzerovanou na trhu, v Praze okolo 140–150 tisíc Kč/m2 vč. DPH.

Trh nájemního bydlení je diverzifikovaný. Velké množství bytů k pronájmu je stále v rukou fyzických osob, ale rychle se nyní tvoří institucionální trh nájemního bydlení, který povede k narovnání cen na trhu a větší jistotě.

Zuzana Chudoba z BTR Consulting shrnula: „Developeři nyní často aktivně vstupují na trh přímo jako investoři. A investoři a developeři hledají konsensus mezi očekáváním investorů a nabídkou developerů pro větší možnosti umisťování bytů do nabídky nájemního bydlení. Většina institucionálních investorů očekává 5% hrubý výnos z nájmu. O projektech se jedná a prodávají se ještě dříve, než se začnou stavět. Je to i proto, že půdorysné a prostorové uspořádání nájemního projektu má řadu odlišností od vlastnického a nelze jednoduše projekty již postavené pro vlastnické bydlení převádět na nájemní.“

Ceny nájemného se v Praze pohybují v průměrně okolo 500 Kč/m2/měsíc dle typu domu a vybavení bytu. V loňském roce narostly až o 20 %, nyní jsou ceny konstantní a dochází jen k mírným korekcím.

Roste ale tlak na optimalizaci nákladů a zefektivnění procesů a odráží se v nárocích na technologie a digitalizaci projektů. Základem je komplex automatizovaných a optimalizovaných služeb správy projektu, který dokáže nejen zjednodušit agendu, snížit náklady, ale být i konkurenční výhodou. Podstatná je například možnost kontroly a vyúčtování okamžité spotřeby na měsíční bázi.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025

Zjednodušená projektová dokumentace pro povolení stavby může přinést zásadní problémy

Aby bylo možné u zamýšlené stavby spočítat statiku, navrhnout požárně bezpečnostní řešení, zodpovědně vyřešit dopady na životní prostředí či optimalizovat budoucí provoz, je nutné nově začít projektovat od detailní takzvané prováděcí dokumentace. Tedy od stupně výkresů, který vždy následoval až po stavebním povolení. Podle zákonem redukované výkresové části, která se nyní přikládá k žádosti o […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025