EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Nájmy zdražují. Kde na ně vezmeme?

 

Hypotéky se pomalu stávají nedostupnými pro nižší a střední třídu. Pokud nechcete bydlet u rodičů, nájem je často jediným řešením. Ceny nájemného ale letí vzhůru a zřejmě se jen tak nezastaví. Co stojí za zdražováním nájemního bydlení?

Loading



 


Metr čtvereční nájemní bytu v Praze vyjde na 300 korun měsíčně (medián 278 korun). Ke konci loňského roku to přitom bylo 280 korun za metr čtvereční (medián 258 korun za metr čtvereční). To představuje za tři měsíce nárůst o více než 9 %.
Z údajů developerské společnosti Trigema také vyplývá, že levněji se bydlí v regionech, kde je nájem zhruba o polovinu levnější než v Praze. Mimo Prahu zaplatíte za metr čtvereční nájemního bytu v průměru 168 korun. Nejlevněji se bydlí v nájmu v Ústeckém kraji. Nejdražší je naopak nájem v Jihomoravském kraji.

Nájmy rostou s růstem cen bytů

Zdražování nájmů souvisí nejen s růstem ekonomiky, novými pracovními příležitostmi a dostatkem peněz, ale především s malým množstvím nabízených bytů. Zásoba nových bytů se v prvním čtvrtletí ztenčila dokonce o třetinu na 3450 nabízených bytů.
A nedostatečná nabídka jde ruku v ruce s růstem cen nových bytů a potažmo seconhandových bytů a nájmů. Průměrná cena dostupných nových bytů v Praze překročila v prvním čtvrtletí již 80 tisíc korun za metr čtvereční.
Možnost rozšiřování nabídky v Praze je přitom značně omezená. Vázne povolování nových staveb. Příprava stavebního záměru dnes v Praze trvá pět až osm let, ale někdy i déle. Naději však přináší novela stavebního zákona, kterou poslanci minulý týden schválili. Úprava stavebního zákona by mohla zrychlit stavební řízení až na polovinu. Pokud novela projde i zbylým legislativním procesem, mohla by nabýt účinnosti od ledna 2018.

Turisté prodražují nájmy

Ceny nájmů rostou v neposlední řadě také kvůli turistickému ruchu. Především Praha láká turisty a velké množství bytů je využíváno na krátkodobý pronájem. A není divu, že se lidé do krátkodobých pronájmů hrnou. Pronajmout byt o velikosti 2+kk je možné na jednu noc až za dva tisíce korun, měsíčně si tak můžete přijít v průměru na 40 tisíc korun. Dlouhodobý nájem bytu s dispozicí 2+kk je přitom v průměru 14 471 korun za měsíc.
Webovým platformám jako je například Airbnb se tak daří a bytů na dlouhodobý pronájem především v centru ubývá. Nedostatečná nabídka pak tlačí ceny nájmů nahoru.
Na ceny nájmů ale vytváří tlak i rostoucí poptávka. V důsledku zpřísnění hypoték a pozvolného růstu úrokových sazeb, dostupnost vlastního bydlení postupně klesá. Za současné situace si někteří lidé mohou nákup nemovitosti rozmyslet a přiklonit se k nájemnímu bydlení. Poptávku po nájemním bydlení může ale ovlivnit i chystaná novela zákona o ČNB, která by dala do rukou centrální banky větší pravomoci a podmínky hypoték by mohly zpřísnit ještě více.

Nájmy rostou, ale příjmy zaostávají

Vývoj na realitním a hypotečním trhu naznačuje, že růst cen nájmů není u konce. Do problémů se tak dostávají domácnosti, které nemohou držet krok až s dvouciferným tempem cen nájmů. Reálné příjmy domácností totiž podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly v roce 2016 pouze o 3,1 %.
Pokud tempo růstu nájmů vydrží a příjmy domácností nezrychlí, mohlo by se postupně stát nedostupným nejen pořízení vlastního bydlení, ale i nájemních bytů. Lidem pak nezbyde než se vracet zpět k rodičům, či do studentských let a hledat si spolubydlící.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Hypoteční aktivita v říjnu dále rostla

Hypoteční trh v letošním roce pokračuje v oživování. Objemy poskytnutých hypoték se v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020, ačkoli z pohledu počtu setrvávají o čtvrtinu níže. Banky poskytly v říjnu letošního roku hypoteční úvěry za více než 26 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily bezmála 22 mld. Kč. Oproti září se hypoteční aktivita […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 11. 2024

Pražský bytový trh plynule roste a objevují se nové trendy

Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024

Komentář: Podmínky pro koupi bytu se budou zhoršovat. Cenový růst zrychluje, hypotéky zlevňují jen pomalu

Podle aktuálně zveřejněných čísel ČSÚ bylo v září v Praze povoleno 1190 bytů v nových bytových domech a od začátku roku jich dostalo zelenou celkem 5270 . To je meziroční nárůst o 76 %. Na první pohled skvělá zpráva. O to víc, že se už po třech čtvrtletích povolilo dokonce více bytů než za celý loňský rok. Při bližším zkoumání už je ale důvodů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *