Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá
Odeslat žádost a dokumentaci pro stavební povolení přes Portál stavebníka. Počkat pár dní. Zvednout telefon a zavolat na úřad, zda jim dokumentace došla celá nebo jen část, zda ji mohou otevřít, případně i zpracovat. Pokud ne, domluvit se na jiném postupu doručení žádosti a dokumentace (mimo zákon). Vše poslat znovu (nezákonně) buď datovou schránkou, mailem nebo poštou/osobně. Na některé úřady či dotčené orgány přitom ani není nutné volat: rovnou totiž vyzývají stavebníky, aby problémy s portálem vynechali a poslali jim vše přes datovou schránku.
Neuvěřitelné? Ano! Přesně tento postup jsou nuceni stavebníci a jimi pověřené autorizované osoby-projektanti, praktikovat již čtvrtý měsíc v řadě. Popsaný případ, kterých Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) registruje desítky, potvrzují právní nejistotu, která je nyní spojena s povolováním a kolaudací staveb. Jsou rovněž dokladem toho, že stavebníci i stavební úřady nebo dotčené orgány musejí vědomě porušovat zákon.
Od 1. července 2024 je totiž přípustné podání pouze prostřednictvím Portálu stavebníka jako klíčové části digitalizace stavebního řízení (DSŘ). A procesně nezákonným způsobem podané žádosti mohou být jen těžko posouzené, aniž by takové rozhodnutí mohlo být úspěšně napadeno.
Na scénu přichází Návrh I
Návrh I je jen částečným bypassem digitalizace stavebního řízení; řeší pouze problémy stavebních úřadů, dotčených orgánů a územního plánování. Ty by mohly se zpětnou účinností od 1. 7. 2024 fungovat duálně a používat i vlastní digitální nástroje (nejen DSŘ). Tato úleva neplatí pro stavebníky, kteří mají i nadále doufat, že Portál stavebníka se podaří opravit, stabilizovat a zprůchodnit.
Stavebníci i nadále nebudou smět používat jiné digitální formy podání projektové dokumentace, které byly přípustné do 30. 6. 2024, a budou muset i nadále nahrávat projektovou dokumentaci pouze prostřednictvím problematicky fungujícího Portálu stavebníka do centrální Evidence elektronických dokumentací, odkud si ji mají do svých jiných systémů brát jak stavební úřady, tak i dotčené orgány. Že to však nejde, potvrzují četné zkušenosti autorizovaných osob.
REKLAMA
Předkladatelé Návrhu I přislíbili, že před případným schválením Návrhu I v Senátu na konci listopadu 2024 bude Portál stavebníka včetně nahrávání dokumentací na centrální úložiště plně stabilizován a plně funkční. V případě, že se to nepodaří, bylo přislíbeno, že bude urychleně přijat upravený Návrh II, který po určitou dobu umožní, aby projektová dokumentace byla podávána i jiným způsobem než pouze přes Portál stavebníka. Zástupci ČKAIT i další účastníci jednání vyslovili zásadní nesouhlas s přijetím Návrhu I v předložené podobě a opakovaně požadovali, aby tento návrh byl upraven a částečný bypass jen pro úředníky byl nahrazen řešením pro všechny účastníky povolovacího řízení.
ČKAIT navíc nepovažuje za pravděpodobné, že se do konce listopadu podaří plně stabilizovat a zprůchodnit Portál stavebníka, neboť obsahuje příliš mnoho problémů, které nejsou jednoduše řešitelné. Duální systém podání, který ČKAIT navrhuje a který je u zavádění takto složitých informačních systémů častý, by umožnil ponechat v přechodném období v provozu Portál stavebníka (minimálně pro dokončení již podaných žádostí) a zároveň umožnil podání žádosti a projektové dokumentace i jinou fungující elektronickou cestou, tedy například datovými schránkami.
Tento požadavek ČKAIT nadále není zcela nepochopitelně akceptován a ani projednán! Přitom duální systému by podle názoru Komory byl optimálním řešením současných problémů, a to i v porovnání s Návrhem II, který je stále předkládán jako jediná možná alternativa k Návrhu I.
„Nechceme nic jiného než to, aby politici konečně odblokovali současný stav, který od letošního července paralyzoval povolovací procesy v celé republice a uvedl do právní nejistoty stavebníky, projektanty i úředníky,“ požaduje Robert Špalek, předseda ČKAIT. Také opakovaně zdůrazňuje, že ČKAIT nechce návrat tištěných výkresů, ale požaduje alternativu k podávání přes Portál stavebníka do Evidence elektronických dokumentací.
Pokud bude Portál stavebníka a Evidence elektronických dokumentací spolehlivě fungovat, bude se využívat. Pokud nebude, což je současný stav, který trvá již čtyři měsíce a velmi pravděpodobně potrvá ještě velmi dlouho, budou mít stavebníci a jimi pověření projektanti možnost zaslat projektovou dokumentaci i jinou digitální formou, například přes datovou schránku. V obou případech je formát digitálního výstupu stejný, jen je doručen jinou formou. Dokumentace podaná jiným digitálním způsobem (datovými schránkami) může být také ukládána v přechodném období na jednotném úložišti Centrální evidence dokumentace, avšak nikoliv stavebníky.
ČKAIT oceňuje částečnou změnu přístupu členů Vlády ČR i jejich týmů: poprvé připustili, že v rámci repase DSŘ nebudou řešit jen problémy stavebních úředníků, ale i stavebníků, projektantů a stavebních podnikatelů.