Někteří dlužníci se vymlouvají, jiní páchají sebevraždu
Podle údajů inkasní agentury EOS KSI se 90 procent dlužníků při zaslání první upomínky vymlouvá. Nejčastěji tvrdí, že už pohledávku zaplatili nebo dokonce že žádnou takovou smlouvu neuzavřeli. Někdy ale nemusí jít o výmluvu, ale o snahu nějaké vymahačské agentury získat peníze.
„Po první upomínce spolupracuje pouze jeden dlužník z deseti. S opakujícími upomínkami však toto číslo roste. Dlužníci si totiž většinou uvědomí, že tudy cesta nevede,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI.
Dluhy snadno a rychle
Do dluhů může každý spadnout ani nebude vědět jak. Stačí se třeba splést ve variabilním symbolu a pohroma je na světě. Zvlášť, když se o své chybě dozvíte například až za půl roku. Máte-li pochybnosti, zda náhodou nejste v registru dlužníků, zažádejte si o výpis. Získat ho můžete i formou sms.
„Pokud člověk tvrdí, že má pohledávku již dávno uhrazenou, bude to často skutečně jen výmluva. Je ale nutné s ním rozebrat, proč si toto myslí a v některých případech zjistíme, že pohledávka skutečně zaplacená byla. Dotyčný má například doklad o uhrazení, kterým může své tvrzení podložit. Následně zjistíme, že platba na účet věřitele skutečně dorazila, jen pod špatně uvedeným variabilním symbolem a nebylo možné ji k dané pohledávce přiřadit,“ uvádí Eliška Šímová, která na pozici inkasního specialisty pracuje již čtvrtým rokem, a doplňuje: „Výmluvy jsou pro většinu dlužníků obranným nástrojem v boji proti strachu z pohledávky, věřitele a následků nehrazení.“
Dluhy jsem zaplatil chlebem
Nad fantazií dlužníků někdy zůstává až rozum stát. Možná je to i tak, že oni sami svým slovům věří. „Jeden nejmenovaný pán například na výzvu o úhradě pohledávky tvrdil, že žádný závazek nemá, protože věřitelce nosil chleba pro králíky a ta mu za to prý odškrtávala splátky. Jiný zase tvrdil, že mu dvacetkrát schválně ukradli občanku a vzali si na něj půjčku,“ říká Vladimír Vachel. „Dlužníci se také mnohdy vymlouvají na zapomnětlivost svých manželů a manželek, nebo nechávají zvednout telefon své ratolesti a nechávají se zapírat,“ doplňuje Vladimír Vachel.
REKLAMA
Poradny neví, kam dřív skočit
Jestli vás trápí dluhy, můžete si zdarma nechat poradit v nějaké občanské poradně. Podle Asociace občanských poraden jsou nejčastějšími příčinami zadlužení například snaha o dosažení životního standardu okolí a spirála půjček.
Loni občanské poradny řešily skoro 75 tisíc dotazů a 32 procent z toho se týkalo dluhů. Otázky se týkaly hlavně insolvence, tedy oddlužení.
Lidé, kterým dluhy přerostly přes hlavu, často řeší i další životní problémy, ty většinou zasahují do mezilidských a pracovních vztahů. Pokud je dluhů i ostatních těžkostí opravdu hodně, někteří si sáhnou i na život.
„Vzhledem ke stále stoupající náročnosti konzultací souvisejících s dluhy, absolvují občanské poradkyně a poradci hodinové i delší konzultace zejména při zpracování žádostí o oddlužení. Mnohdy se díky kvalifikovaně vedenému rozhovoru objeví další sociálně-právní problémy. Mnozí klienti, kteří přichází s tímto typem dotazů, mají kromě závažných sociálních problémů také narušený systém vnitřních hodnot, rozpadlou rodinu a zdravotní problémy plynoucí z dlouhodobého stresu. Někteří mají závažné zdravotní neduhy a za sebou pokus o sebevraždu,“ potvrzuje člen Výboru Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda.
REKLAMA