EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Nekupujte zajíce v pytli! Nechte si nemovitost zkontrolovat

 

Nákup nemovitosti bývá životním rozhodnutím za miliony korun. Některé placené služby mohou ušetřit nemálo peněz i starostí. Kupující i prodávající se jim přesto často vyhýbají. Jaké výhody přináší technická kontrola nemovitostí a kolik stojí?

Loading



 


Technická kontrola nemovitosti pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný technický stav domu či bytu a odhalit vady ještě před koupí. Je vhodná při koupi novostavby i staršího bydlení. Starší bydlení je dobré si nechat zkontrolovat ještě před podpisem rezervace a novostavby nejpozději před přejímkou stavby.
„Zatímco v západních zemích je technická inspekce běžnou součástí prodeje nemovitostí a například v USA figuruje u více jak devadesáti procent prodejů, v České republice bývá kupujícím technický stav budovy ve většině případů zamlčen,“ říká Michal Flachs, jednatel společnosti Zdravá nemovitost.
Na řadu kupujících tak mohou čekat nepříjemná překvapení. „Zkušenost s pozdějším objevením vad má podle našeho průzkumu téměř jedna třetina kupujících. Ve skutečnosti jich ale bude mnohem více, protože některé defekty se projeví až po delším čase, přestože byly, zatím bez viditelných příznaků, přítomny již během nákupu, vysvětluje Michal Flachs.

Technická kontrola přidaná hodnota pro obě strany

Technická kontrola skýtá řadu výhod jak pro kupující, tak pro prodávající. „Strana prodávající díky technické kontrole může kupujícího upozornit na konkrétní vady a díky tomuto upozornění se mohou strany domluvit na kupní ceně, která bude odpovídat nejen tržní hodnotě, ale též opravdovému stavu nemovitosti,“ říká Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení Fincentrum Reality.
Podle § 2095 Občanského zákoníku je prodávající povinen odevzdat kupujícímu předmět koupě v ujednaném množství, jakosti a provedení. „V případě, že takové předem stanovené vlastnosti věc nemá, může kupující uplatnit právo z vadného plnění, a to vytknutím například skrytých vad nemovitosti, které navíc může uplatnit ještě pět let od nabytí vlastnického práva,“ vysvětluje Andrea Daňhelová.
Při objevení vad požaduje kupující nejčastěji slevu z kupní ceny, v horším případě může ale od kupní smlouvy i odstoupit. Inspekce proto chrání prodávajícího, protože kupujícího v technické zprávě na vady předem upozorní a ten je tak nemůže namítat. Pro kupujícího je zase technická zpráva ujištěním, že nekupuje „zajíce v pytli“.

Za služby se platí!

Inspekci nemovitostí nabízejí nezávislé společnosti, ale i realitní kanceláře jako součást placených nadstandardních služeb. V České republice ale často platí, co není zadarmo, to kupující ani prodávající většinou nechtějí.
Realitní kanceláře technickou kontrolu nemovitosti doporučují, ale zároveň upozorňují, že je potřeba si zajistit kvalitního inspektora. „Vzhledem k tomu, že tvorba technických zpráv je na jejím počátku, pohybují se na trhu inspektoři, kteří neposkytují zcela pečlivou službu, která by odpovídala za klientem vynaložené peníze,“ upozorňuje Andrea Daňhelová a dodává: „Nekvalitní nebo neprofesionální inspektor může pro prodávajícího v praxi představovat riziko neodhalení, respektive neupozornění na skryté vady včas a v druhém extrému pak může docházet k umělému či nepodloženému snižování kupní ceny.“
Kvalitní a objektivní technická zpráva dává právní jistotu jak kupujícímu, tak prodávajícímu. Cena technické zprávy se pohybuje od 3 000 korun do 20 000 korun. Záleží na referencích inspektora, velikosti nemovitosti, ale také na hloubce požadované inspekce. Čím rozsáhlejší kontrola, tím je samozřejmě služba dražší.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodat nemovitost s nájemníkem

Jak prodat nemovitost s nájemníkem

Můžete prodat nemovitost, kterou pronajímáte? Krátkou odpovědí je, že samozřejmě ano. Je to vaše nemovitosti a můžete si s ní dělat, co jen budete chtít. Dlouhou odpovědí je pak návod, jak na to, aby to bylo co nejrychlejší a neefektivnější.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2024

progresivní daň 2024

Kdy budete platit z příjmu progresivní daň 2024

Daň z příjmu je v ČR stanovena na 15 %. Od určité výše příjmů je ale daň z příjmů stanovena na 23 % a platí se solidární daň. Vyšší daň zaplatíte pro všechny příjmy, které přesáhnou stanovený limit. Pro rok 2024 platí limit 1 582 812 Kč hrubého příjmu ročně. Jaké jsou případy, kdy tuto […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024

dan z příjmu při prodeji nemovitosti

Jakou budete platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Při prodeji nemovitosti existuje několik způsobů, jak minimalizovat daň z příjmu. Pokud jste nemovitost vlastnili déle než pět let, jste od daně osvobozeni. Další možností je bydlet v prodávané nemovitosti alespoň dva roky před prodejem. Pokud využijete výnos z prodeje na nákup nového bydlení, také se dani vyhnete.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *