Nemají ani bydlení, ani peníze. Advokát zpronevěřil 50 milionů korun
„Událost, která v posledních dnech otřásla realitním světem, má dopad nejen na důvěryhodnost služeb realitní kanceláře Century 21, ale i na celý realitní trh,“ konstatuje Milan Zavadil, předseda výkonné rady Realitní komory České republiky.
Advokát peníze svých klientů investoval se svým společníkem do nákupu nemovitostí. Investice se ale nevyvedla a Vlasák tvrdí, že mu jeho společník peníze nevrátil. Miloš Vlasák se ale sám přihlásil na policii a bude vypovídat. Poškození ale pravděpodobně své peníze ani tak neuvidí.
Momentálně kriminalisté ověřují, zda má advokát nějaký majetek, ze kterého by mohli být okradení klienti odškodněni. Lidé samozřejmě žádají, aby se za ně postavila realitní kancelář Reality 21. Ta se odpovědnosti brání, protože s Vlasákem spolupracovala „jen“ do 22. srpna. Realitka tehdy s advokátem přerušila spolupráci, ale mnozí tvrdí problémech musela vědět. Majitel realitní kanceláře Reality 21 Petr Kouba samozřejmě tvrdí, že ukončení spolupráce bylo právě s ohledem na zájmy klientů.
Realitní kancelář Reality 21 tedy dává od machinací advokáta ruce pryč. Nebyl prý jejím zaměstnancem, proto za jeho jednání realitka nenese žádnou odpovědnost.
Peníze u advokáta prý nejsou v bezpečí
„Svěřovat klientovy finanční prostředky pouze do rukou advokáta je velice neuvážený krok, který, jak jsme se již mohli několikrát přesvědčit, může způsobit více škody než užitku. Advokátovi stačí k výkonu svého povolání kancelář, počítač, psací potřeby a sekretářka. Neručí žádným majetkem, nenese hmotnou odpovědnost za své jednání,“ shrnuje nešťastnou situaci Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality.
REKLAMA
Jenže co dělat? Podvedení klienti v podstatě nemají nic. Mohou podat trestní oznámení, ale to neznamená, že peníze dostanou zpátky. Vrátit by se jim mohla alespoň provize, kterou advokátovi zaplatili. Ta se ale většinou pohybuje v řádech desítek tisíc, takže stejně mnozí přijdou o nemalé částky.
„Klienti také mají právo domáhat se u soudu/v trestním řízení úhrady všech souvisejících nákladů, které jim vznikly. Jedná se zejména o úroky bance, poplatky, pokuty a další kompenzace, které mohou činit další statisíce korun. Celkově lze odhadovat, že pokud proces vyšetřování případu i soudní řízení budou probíhat hladce, trestní řízení by mohlo být ukončeno nejdříve v řádu měsíců,“ říká Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Některé realitní kanceláře se takovým situacím snaží předejít. Například u realitní kanceláře RE/MAX má každý obchodní případ, tedy každá jednotlivá smlouva o advokátní úschově, přirazen jedinečný vázaný účet.
„Po dobu platnosti smlouvy o advokátní úschově tento účet slouží jen a výhradně pro daný obchodní případ. Tímto je mimo jiné eliminováno nebezpečí záměny jednotlivých peněžních prostředků, popř. nárokování těchto peněžních prostředků jinou osobou, než která je účastníkem předmětné smlouvy,“ vysvětluje Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.