Nemovitosti poskytují pocit jistoty. U luxusních bytů však hraje velkou roli lokalita
Foto: Pixabay.com
Zájem o koupi nemovitostí stále roste, i přes to, že jejich cena neklesá. V hledáčku kupujících jsou i ty luxusní, jejichž cena je vyšší než u průměrných bytů v dané lokalitě. Nákup nemovitosti vzbuzuje pocit jistoty a víru, že jejich hodnota postupem času nijak zvlášť neklesne. Navíc mnozí chtějí zabezpečit své děti do budoucna.
„Takřka rok nebylo kde utrácet a někteří lidé naspořili větší obnosy peněz. Nechávat peníze na bankovních účtech se momentálně nevyplatí, proto investoři hledají klidný přístav pro své finance. Na místě jsou také obavy z rostoucí inflace, které se pravděpodobně brzy dočkáme. Každopádně zájem o luxusní nemovitosti obzvlášť v oblíbených lokalitách neutuchá a objemy obchodů v tomto segmentu rostou,“ vysvětluje Petr Míka z Boutiq Real Estate.
Lidé navíc v této turbulentní době vkládají rádi peníze do něčeho, co je hmatatelné, hodnotné a čemu věří. Do tohoto segmentu spadají právě nemovitosti. U luxusních bytů a domů za nemalé částky hraje velkou roli hlavně lokalita.
„Segment luxusních nemovitostí se v průběhu koronavirové krize dostal do situace, kdy už nelze jednoznačně říct, že ceny nadstandardních typů bydlení rostly všude napříč trhem. Jednak se podstatně rozevřely „nůžky“ mezi cenovou hladinou luxusních nemovitostí v různých lokalitách, kdy v těch atraktivních docházelo k navyšování cen a zdražování, a naopak v těch méně atraktivních, jakou jsou periférie měst. Ty naopak zažívají mírný cenový pokles nebo stagnaci,“ vysvětluje Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investmets a dodává, že výjimkou jsou městské části Praha 1, 2 a 3, kde jsou zpravidla luxusní byty či apartmány. Ty byly hojně využívány v rámci podnikání se sdíleným bydlením (AirBnB, Booking.com), dnes mohou mít tržní cenu nižší než z doby předcovidové.
Kupující dají za nemovitosti takřka cokoliv
Pokud se prodávající rozhodují, zda prodat nemovitost teď, tak je vhodná doba. „Prodávající jsou nyní v pozici, že si mohou dovolit cenu navýšit nad očekávaný tržní strop. Kupujících je takové množství, že jsou ochotni zaplatit téměř cokoli, a mají zájem i o nemovitosti, které i mnohdy ležely roky ladem. Tento trend neminul ani luxusní nemovitosti, ačkoli ne v takové míře jako u běžných bytů. Vše je ovlivněno opět nabídkou a poptávkou a poptávka u luxusnějších a dražších nemovitostí je samozřejmě menší než u běžných nemovitostí. Zájemci jsou pouze specifickou výsečí klientely, která si za luxus může dovolit připlatit a zároveň chce žít v centru velkého města, či v přepychové vile,“ uvedla Andrea Daňhelová, ředitelka provozu Fincentrum Reality.
Luxus bude v kurzu i nadále
Mohlo by se zdát, že trend luxusních nemovitostí bude u konce. Mnozí lidé kvůli covidové krizi přišli o práci, či podnikání, ale investorů, kteří chtějí své peníze uložit do nemovitostí, je stále hodně.
„V prvních třech měsících roku 2021 jsme zrealizovali objem obchodů srovnatelný s celou druhou polovinou roku 2020. Spodní konzervativní odhad letošního roku je zdvojnásobení našeho obratu a již dnes máme podstatnou část splněnou. Desetiprocentní meziroční nárůst ceny za metr čtvereční, který reportují banky v případě trhu v Praze, můžu plně potvrdit i v segmentu luxusních nemovitostí,“ uvádí Petr Míka z Boutiq Real Estate.