EUR 24.975

USD 22.535

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.975

USD 22.535

Text: Milan Vodička

29. 04. 2021

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici polovina Čechů

 

Foto: Shutterstock

Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Údaje vyplývají z průzkumu agentury Ipsos pro společnost GarantovanyNajem.cz.

Loading



 


Čistě na spekulaci by si investiční byt či dům pořídilo jen 4,6 % lidí. Téměř čtyři z deseti lidí by také do nemovitosti investovali menší obnos prostřednictvím dluhopisů namísto její přímé koupě s cílem získat pravidelný výnos. Celkově by si nemovitost na investici z různých důvodů pořídily více než tři čtvrtiny (79 %) Čechů.
Z výsledků lze vyčíst, že lidé do nemovitostí z hlediska investic vkládají značnou důvěru. Téměř polovina je vnímá jako bezpečný způsob, jak zhodnotit své úspory. Pro další pětinu by takový byt nebo dům sloužil jako záložní varianta, ať už pro vlastní důchod, anebo pro rodinu. Avšak s tím, že taková nemovitost bude v mezidobí vydělávat peníze,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Jen na spekulaci nemovitosti nelákají

Pro většinu lidí je důležité, aby nemovitost vedle výnosu mohla plnit i další funkci, například jako záložní varianta bydlení pro rodinné příslušníky. Přímo za účelem budoucího využití vlastními dětmi by si nemovitost pořídilo 7,4 % respondentů.
Zájem o koupi bytů na investici je v posledních letech silný, nicméně investoři jsou orientovaní především na výnosy z pronájmů. Nikoliv primárně na spekulaci, tedy aby vyčkali na zhodnocení a nemovitost ve vhodnou dobu prodali. Samotný výnos přitom dosahuje v průměru tří až čtyř procent ročně. Například v Praze se ale vzhledem k cenové hladině bude blížit spíše spodní hranici tohoto intervalu, zatímco třeba v Brně naopak té horní,“ popisuje Tomáše Suchomel a dodává: „Chuť investovat do nemovitostí nepolevila ani během pandemie, očekáváme proto, že se ještě více projeví po jejím skončení.“

Zájem o dluhopisy s pravidelným výnosem

Značný zájem průzkum zaznamenal i v otázce ochoty respondentů investovat do nemovitosti jen menší finanční obnos prostřednictvím dluhopisů místo jejího přímého vlastnictví. U modelového příkladu investice ve výši 50 tisíc korun s ročním pětiprocentním výnosem by takovou možnost využili čtyři z deseti dotázaných (39,4 %).
Nákup dluhopisů umožňuje získat výnos z pronájmu nemovitosti i bez toho, aniž by ji investor musel vlastnit. Například naše společnost nabízí pětileté dluhopisy s garantovaným výnosem přes pět procent ročně, a to z bytů, které sami vlastníme a pronajímáme,“ vysvětluje Tomáš Suchomel ze společnosti GarantovanyNajem.cz.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průzkum: Ať se staví, ale hlavně nekopejte u mého domu!

Češi si přejí rychlejší výstavbu nemocnic, škol, silnic nebo bytů. Když se ale podobný projekt začne plánovat v blízkosti jejich bydliště, přichází vlna obav a často i odpor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury STEM/MARK připraveného ve spolupráci se společností Datarun, který se zaměřil na fenomén NIMBY („Not In My Back Yard“ – Ne na mém […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2025

Komentář: Nová zelená úsporám podporuje renovace stávajících objektů. Novostavby mají smůlu

Státní dotační program Nová zelená úsporám změnil pravidla hry. Kdo chce získat podporu pro svoji novostavbu v hodnotě 400 tisíc korun, musí splnit přísnější podmínky než kdy dřív. Pro řadu domácností to může znamenat nesplnitelný cíl a na státní příspěvek si proto nesáhnou. Nová podoba dotačního titulu tak nepřímo jde proti dostupnosti nového bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2025

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025