Nízké příjmy a velké sny aneb Patálie mladých s bydlením
Pozitivní je, že mladí Češi jsou obecně šťastnější než zástupci starší generace. Přesněji řečeno, 68 % lidí do třiceti let se považuje za šťastné a spokojené. Potěšující je i fakt, že se v jistých ohledech nijak zvlášť neliší od předchozích generací – většina z nich plánuje, že jednou založí rodinu. „Ženy by rády měly děti mezi svými pětadvacátými a čtyřiatřicátými narozeninami, muži pak mezi sedmadvacátým a sedmatřicátým rokem života. Ženy vidí svou budoucnost v rodině, která drží při sobě a kde vládne pohoda. Naopak muži se spíš těší na dobrodružství, které život s dětmi nabízí – na cestování, výlety, sport,“ komentuje výsledky průzkumu ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.
Když se sny střetávají s realitou
Podle průzkumu mladí lidé počítají s nadprůměrným platem. Vydělané peníze pak chtějí samozřejmě investovat do bydlení. V hledáčku mají hlavně funkcionalistické vily, loftové byty a velké pozemky s terasou a bazénem. Nejlépe v Praze nebo v Brně, případně v bezprostřední blízkosti těchto velkých měst.
Mladí mají své výdělky zatím jen vysněné. Pokud pracují, tak jejich reálný čistý příjem se pohybuje kolem 17 300 korun. I o financování mají mladí lehce zkreslené představy. Počítají s tím, že vlastní bydlení utáhnou například z úspor ze stavebního spoření. Skoro 50 procent spoléhá na úspory rodičů. Jenže si neuvědomují, že vysněný dům za 6,5 milionu ze stavebního spoření určitě nepořídí. Kolem 70 procent lidí připouští, že si hypotéku někdy budou muset sjednat.
V nedávném průzkumu Hypoteční banky s názvem O jakém bydlení Češi sní, bylo zmíněno, že 70 procent dotázaných nechce opustit Českou republiku. Jenže účastníky průzkumu byli většinou lidé nad 35 let. Mladých, kteří tu chtějí zůstat je o něco méně. Zahraničí láká 13 procent dotázaný a bydlet v cizině nechce přes 60 procent respondentů.
I když témata obou průzkumů jsou podobná, výsledky jsou v některých oblastech jiné. U starších lidí se totiž sny střetávají s realitou. Kupříkladu mladí chtějí dům se zahradou, aby mohli pořádat party a zvát si své přátelé na víkendové grilování. Starší lidé už spíš v zahradě vidí starost o záhonky a povinnost sekat trávu.
REKLAMA
Očekávání od vysněného bydlení
Snít je dobré
Psycholožku Martu Boučkovou ale nereálné představy mladých Čechů o životních nákladech nijak zvlášť nepohoršují. Naopak je považuje za celkem dobrou zprávu. „Jen si představte náladu v takové společnosti, ve které by většina dvacátníků byla smířena s tím, že bude bydlet v bytě s rodiči nebo se dvěma dětmi v garsonce. K mládí patří ideály, sny, nadšení a optimismus, snaha osamostatnit se od rodičů a předčit jejich úspěchy. Jen ať mladí pěkně sní, protože spoustu z nich to může motivovat k větší touze něco dokázat. I když z toho třeba nakonec nebude ona luxusní vila, ale „jen“ průměrně veliký typový domek nebo byt. Tyto sny by byly škodlivé pouze v okamžiku, kdy by v mladých vyvolávaly frustraci z toho, že na svou vilu nedokážou vydělat. Vila ale v tomto případě bývá pouze zástupným problémem, za kterým stojí hlubší příčina. Většina lidí však časem dozraje a své sny dokáže přizpůsobit svým možnostem.“
Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 525 respondentů a respondentek ve věku 18 až 30 let, z nichž část ještě studuje, část již pracuje. Realizoval se v průběhu dubna 2014 kvantitativní i kvalitativní metodou šetření a spolupracovala na něm agentura Ipsos.