EUR 24.975

USD 22.535

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.975

USD 22.535

Text: Karel Pučelík

23. 03. 2020

Nová výstavba: Nákladové nádraží se promění

 

O budoucnosti prostoru bývalého Nákladového nádraží na pražském Žižkově se již roky vedou debaty. Novou podobu areálu může přinést nově podepsané memorandum. Vzniknout  by měl komunitní projekt Žižkov City,který je koncipován jako potenciální nové centrum této pražské čtvrti.

Loading



 

Článek je třetím dílem ze seriálu o bytové výstavbě developerů. Následovat budou projekty dalších významných hráčů na developerském trhu.

O budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov vzniká jasnější představa. Na společném zájmu revitalizace rozsáhlého areálu, o jehož osudu se vedly již mnohé debaty,  se shodla řada státních institucí, samospráv i soukromých společností – včetně Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury, zástupců Prahy 3 nebo developerské společnosti Sekyra Group.

Nové centrum Žižkova

Po rekonstrukci by mělo vyrůst nové centrum Žižkova, tedy multifunkční veřejný prostor, který bude sloužit z velké části kulturním účelům. Projekt Žižkov City tak má doplňovat okolní bytovou zástavbu, která v sousedství vzniká nebo ještě blízké budoucnosti vznikne. Developer přišel s ambiciózním plánem, totiž se že nová komunitní výstavba má stát novým centrem Prahy 3. Takovým záměrům nahrává i lokalita, vzdálenost od centra a dobrá dopravní dostupnost.
„Těší nás, že revitalizace památkově chráněné budovy nákladového nádraží povede ke vzniku zřejmě největšího uzavřeného veřejného prostoru s přiléhajícím náměstím a parkem v Praze. Výsledkem naší spolupráce s hl. městem Prahou, Ministerstvem kultury ČR, s Českými drahami, jakož i dalšími partnery bude vytvoření kulturně-společenských prostor celoměstského významu. Stavby a prostranství s veřejnou funkcí jsou důležitou součástí všech našich projektů nejen na Žižkově, ale i na Smíchově a na Rohanském ostrově. Veřejné prostory jsou to nejcennější, co můžeme občanům naší metropole nabídnout, a proto jejich integrace do našich nových městských čtvrtí je a bude naší prioritou,“ popsal ambiciozní projekt šéf developerské společnosti Sekyra Group Luděk Sekyra, .

Živá kulturní památka

Veřejným institucím ve velké míře záleží právě na komunitním charakteru přestavby žižkovského nádraží. Pražský primátor připomněl i specifický charakter projektu, protože Nákladové nádraží Žižkov spadá mezi památkově chráněné objekty. „Jsem rád, že Praha dělá vše pro to, aby došlo k znovuoživení budovy Nákladového nádraží Žižkov a okolního prostoru. Nádraží je kulturní památkou a jako takové by mělo sloužit lidem. O to víc, že se do budoucna stane centrem nově vznikající čtvrti,“ poznamenal k memorandu Zdeněk Hřib.
Útočiště by v tamější prostorách měla najít pracoviště (včetně těch odborných)  Národní filmový archiv, ale taky  knihovna nebo Kino Ponrepo. Počítá se také s výstavbou školy. Výstavba by si v budoucnu patrně vyžádala i dopravní změny a úpravy zastávek hromadné dopravy.
Památkový rozměr, který industriální prostředí Žižkova nabízí, by měl i nadále zůstat v jádru projektu. Na historický odkaz areálu dle návrhu navazuje i dominanta potenciálního nového  centra, kterou má být má  být rekonstruovaná funkcionalistické budova nákladového nádraží. Stavba vznikala v průběhu první poloviny třicátých let minulého století.
 
 

REKLAMA

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průzkum: Ať se staví, ale hlavně nekopejte u mého domu!

Češi si přejí rychlejší výstavbu nemocnic, škol, silnic nebo bytů. Když se ale podobný projekt začne plánovat v blízkosti jejich bydliště, přichází vlna obav a často i odpor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury STEM/MARK připraveného ve spolupráci se společností Datarun, který se zaměřil na fenomén NIMBY („Not In My Back Yard“ – Ne na mém […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2025

Komentář: Nová zelená úsporám podporuje renovace stávajících objektů. Novostavby mají smůlu

Státní dotační program Nová zelená úsporám změnil pravidla hry. Kdo chce získat podporu pro svoji novostavbu v hodnotě 400 tisíc korun, musí splnit přísnější podmínky než kdy dřív. Pro řadu domácností to může znamenat nesplnitelný cíl a na státní příspěvek si proto nesáhnou. Nová podoba dotačního titulu tak nepřímo jde proti dostupnosti nového bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2025

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025