Nová zelená úsporám zjednodušuje administrativu a navyšuje podporu
Ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal 8. července dodatek ke Směrnici o poskytování finančních prostředků z programu Nová zelená úsporám . Uvedený dodatek přináší zejména menší administrativní zátěž pro žadatele a představuje navýšení podpory na zpracování odborného posudku pro oblasti podpory A (Snižování energetické náročností stávajících rodinných domů) a C.3 (Instalace solárních termických systémů), který zohledňuje skutečné náklady na jeho zpracování. Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo potřebné kroky okamžitě přijmout.
„Potřebujeme Novou zelenou úsporám rozhýbat, takže vítáme plánované zjednodušení administrativy či větší medializaci programu. Příliv investic do energeticky úsporného stavebnictví má dle řady studií velké multiplikační efekty do české ekonomiky. Absorpční kapacitu jen v segmentu rodinných domů odhadujeme na 4 až 7 miliard ročně. K tomuto číslu bychom se ideálně měli blížit,“ komentoval návrhy ministerstva ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Jedním z konkrétních opatření, které ministerstvo navrhuje, je navýšení dotace na zpracování projektu z 10 na 20 tisíc korun. „To je jednoznačně krok správným směrem, projekt žadatele vyjde i na 40 tisíc korun a jeho cena je dle našich informací pro mnoho lidí bariérou podání žádosti,“ uvažuje Holub. Žadatelé nebudou muset přikládat doklad o projednání záměru se stavebním úřadem, úředně ověřenou plnou moc nebo doklad o vlastnictví bankovního účtu.
Ministerstvo také přišlo s uvolněním energetických podmínek a umožňuje i realizaci dílčích opatření. Možné je například byt zateplit, a to bez výměny oken. „To je dvousečné, protože volnější podmínky mohou znamenat, že žadatel dům zrekonstruuje jen částečně, zablokuje si tím potom možnost udělat kompletní energeticky úsporné renovace a nedojde k požadované úspoře energií, kvůli čemuž samotný program vznikl,“ uvažuje Holub. Šance pro budovy tak doporučuje žadatelům, aby si rozmysleli nejen první krok, který chtějí realizovat, ale všechny následné kroky až k celkové renovaci domu.
Mezi návrhy na zatraktivnění programu zaznívala i možnost navýšení míry investiční podpory pro jednotlivé žadatele. To Šance pro budovy odmítá. Jenže podle Holuba by takový krok podkopával důvěru žadatelů v dlouhodobě stabilní podmínky programu a jen by rozkolísal trh. Investiční dotace je srovnatelná se štědrou první Zelenou úsporám.
Celkem je v programu Nová zelená úsporám k dispozici 1,9 miliard korun. Dotaci mohou využít zatím jen vlastníci a stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické, tak i právnické osoby, mající zájem uskutečnit opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov nebo se zaměří na efektivní využití zdrojů energie v budovách. Do 1. července o zapojení do programu požádalo 850 zájemců.
Přehled hlavních změn:
Ke snížení administrativní zátěže žadatelů a zrychlení administrace přispějí následující změny:
Zdroj: novazelenausporam.cz |
Žádosti jsou přijímány přes internet
Příjem žádostí probíhá prostřednictvím online aplikace, která je dostupná na internetových stránkách programu, kde najdete i podrobné informace. Jestliže chcete požádat o dotaci Nová zelenám úsporám, dávejte si na některé věci pozor.
- Dotace se vztahuje na rodinné domy, takže stavba nesmí překračovat 350 metrů čtverečních.
- Vždy si zkontrolujte, že dodáváte k žádosti všechny potřebné dokumenty. Formuláře, dokumenty a metodické pokyny naleznete na stránkách novazelenausporam.cz.
- Doložit musíte i projektovou dokumentaci a energetický posudek. Nezapomeňte v něm ale zohlednit i tepelné mosty a uvažované hodnoty tepelné vodivosti.
- Pečlivě si uschovejte kopie všech podkladů, a to včetně potvrzení o jejich předání SFŽP ČR či zplnomocněné osobě.
- Poznačte si termíny. Všechny termíny stanovené SFŽP ČR jsou závazné a jejich nedodržení může znamenat konec administrace žádosti a neposkytnutí podpory. Proto si důležité termíny pečlivě poznamenejte a v případě potřeby požádejte včas o jejich prodloužení (umožňují-li to podmínky Programu).
Cílem Programu je zlepšení stavu životního prostředí snížením emisí skleníkových plynů prostřednictvím snížení energetické náročnosti budov a podpory výstavby domů s velmi nízkou energetickou náročností a efektivním využitím zdrojů energie.