Novinky 2015: Konec zneužívání doplatku na bydlení a úspora výdajů
MPSV chce zabránit zneužívání doplatku na bydlení v ubytovnách
Nová pravidla pro vyplácení pomoci v hmotné nouzi by měly i přispět k tomu, že skončí bující obchod s chudobou v ubytovnách. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se tak zamezí především neefektivnímu vyplácení doplatku na bydlení. Doplatek na bydlení bude nově poskytován ubytovnám, které splní hygienické standardy kvality bydlení. Zároveň bude možné poskytnout doplatek na bydlení osobám, které bydlí na ubytovně, pouze se souhlasem obce. „Hygienické standardy kvality bydlení a souhlas obce se budou vyžadovat od května 2015. Bude také stanovena maximální výše nájemného podle částky dané v místě obvyklé a normativních nákladů na bydlení podle zákona o státní sociální podpoře,“ uvádí MPSV.
Domácnosti ušetří
Příští rok by podle dodavatelů energií měla klesnout cena jak elektřiny, tak i plynu. Zlevnění sice nebude nijak závratné, ale k nějaké úspoře by dojít mohlo. Navíc klesá cena ropy, takže by motoristé měli ušetřit na pohonných hmotách.
Od 1. ledna 2015 přibude také nová sazba DPH. Desetiprocentní sazba se bude vztahovat na léky, nenahraditelnou dětskou výživu a knihy. Snížení DPH o pět procentních bodů by některým domácnostem také mohlo pomoci ušetřit nějakou tu korun. Jenže není jisté, jak velké zlevnění nová sazba přinese. Obchodům totiž prý přibude papírování a tím pádem náklady na administrativu.
Povinnost zajistit zpracování energetického průkazu
V případě prodeje či pronájmu budovy nebo ucelené části má povinnost vlastník zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazech v informačních a reklamních materiálech (inzeráty, letáky apod. pokud dochází touto cestou k prezentování budovy).
REKLAMA
Stejná podmínka je dána realitní kanceláři v případě uvádění budovy ve svých prezentačních materiálech.
Stavebník, vlastník budovy nebo SVJ musí zajistit zpracování průkazu u užívaných bytových domů nebo administrativních budov s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2 do 1. ledna 2015.
Omezení 100% hypoték
Nic ještě není rozhodnuto, ale Česká národní banka se nechala slyšet, že v roce 2015 pravděpodobně dojde k omezení poskytování stoprocentních hypoték. Bez vlastních úspor nebo jiné půjčky si tedy lidé nemovitost na hypotéku nepořídí.
Člověk, který si bude chtít pořídit nemovitost v hodnotě jednoho milionu, banka mu nebude moci poskytnout vyšší hypotéku, než je 850 tisíc korun. „Případně můžeme stanovit, že v daném čtvrtletí může mít jen každá desátá nově udělená hypotéka tento poměr vyšší než 85 procent,“ dodal Jan Frait, ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB.