Nový stavební zákon – 4. díl: Je třeba stavební povolení pro přístavbu verandy, terasy nebo odstranění drobné stavby?
Foto: Shutterstock
Potřebujete stavební povolení pro přístavbu terasy či verandy, anebo zbourání staré kůlny? A jak to bude od roku 2023 podle nového stavebního zákona?

Nový stavební zákon ruší rozlišení mezi ohlášením stavebního záměru a stavebním povolením. Stavby nově rozděluje na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní.
Pouze u drobných staveb není povolovací proces nutný. Ve všech ostatních případech musí stavebník získat povolení k realizaci stavebního záměru. Pokud si ale předem sežene souhlasy všech dotčených, je možné povolovací proces realizovat zrychleně v režimu § 212 nového stavebního zákona. Jak to bude s přístavbami nebo odstraněním stavby?
Přístavba verandy a terasy
Do 30. června 2023:
Pro přístavbu verandy a terasy platí obdobné. Vzhledem k tomu, že se jedná o změnu dokončené stavby – jde o přístavbu, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou (ve smyslu § 2 odst. 5 písmeno b) stavebního zákona), bude pro změnu nutné vydání územního souhlasu a ohlášenístavebnímu úřadu.
Je možné realizovat také zjednodušený postup. Pokud stavebník podá společné oznámení záměru (oznámení podle § 96 a ohlášení podle § 105), stavební úřad při splnění zákonem stanovených podmínek vydá společný souhlas.
REKLAMA
Od 1. července 2023:
S účinností nového stavebního zákona bude nutné posoudit, o jaký typ stavby se v rámci přístavby jedná. Podle advokáta Jana Tomíška se v případě přístaveb verand či teras bude jednat o stavbu neuvedenou v přílohách, a tak bude nutné podat žádost o povolení záměru podle § 171 a následujících nového stavebního zákona.
„Přístavbou verandy se mění vzhled rodinného domu, a tedy takovouto změnu nelze podřadit pod odst. 2 písm. d) Přílohy č. 2 k novému stavebnímu zákonu. Ten za jednoduché stavby považuje stavební úpravy pro změnu v užívání stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se její vzhled,“ vysvětluje JanTomíšek z advokátní kanceláře Rowan Legal.
Odstranění drobné stavby – chléva, kůlny, garáže
Do 30. června 2023:
U drobných vedlejších staveb je v současné době zásadním kritériem plocha. Pro zbourání kůlny, chléva nebo garáže o rozměrech do 25 metrů čtverečních není potřeba povolení k odstranění stavby.
„V případě, kdy by taková vedlejší stavba byla větší než 25 metrů čtverečních, bude zapotřebí požádat stavební úřad o povolení odstranění stavby, ke kterému je zapotřebí přiložit minimálně základní údaje o stavbě, předpokládaný termín započetí a ukončení prací, způsob odstranění stavby a identifikaci sousedních pozemků nezbytných k provedení bouracích prací,“ upřesňuje Tomíšek.
REKLAMA
Od 1. července 2023:
Podle nového stavebního zákona musíme rozlišovat, zda stavba vyžadovala povolení. „U kůlny nebo chléva bude záležet na rozměru a přesném způsobu využití, většinou však nebudou vyžadovat povolení k výstavbě, tedy nebude nutné povolení ani k jejich zbourání,“ přibližuje advokát Tomíšek. Pokud by však stavba vyžadovala povolení, anebo obsahuje azbest, povolení k odstranění stavby je nutné získat.
Odlišná bude situace u garáže. Podle nového stavebního zákona nelze garáž nikdy považovat za drobnou stavbu, vždy bude tedy nutné získat povolení ke stavbě i k odstranění.