EUR 24.970

USD 23.146

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.970

USD 23.146

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

20. 09. 2021

Nový stavební zákon – 4. díl: Je třeba stavební povolení pro přístavbu verandy, terasy nebo odstranění drobné stavby?

 

Foto: Shutterstock

Potřebujete stavební povolení pro přístavbu terasy či verandy, anebo zbourání staré kůlny? A jak to bude od roku 2023 podle nového stavebního zákona?

Loading



 

Nový stavební zákon ruší rozlišení mezi ohlášením stavebního záměru a stavebním povolením. Stavby nově rozděluje na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní.

Pouze u drobných staveb není povolovací proces nutný. Ve všech ostatních případech musí stavebník získat povolení k realizaci stavebního záměru. Pokud si ale předem sežene souhlasy všech dotčených, je možné povolovací proces realizovat zrychleně v režimu § 212 nového stavebního zákona. Jak to bude s přístavbami nebo odstraněním stavby?

Přístavba verandy a terasy

Do 30. června 2023:

Pro přístavbu verandy a terasy platí obdobné. Vzhledem k tomu, že se jedná o změnu dokončené stavby – jde o přístavbu, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou (ve smyslu § 2 odst. 5 písmeno b) stavebního zákona), bude pro změnu nutné vydání územního souhlasu a ohlášenístavebnímu úřadu.

Je možné realizovat také zjednodušený postup. Pokud stavebník podá společné oznámení záměru (oznámení podle § 96 a ohlášení podle § 105), stavební úřad při splnění zákonem stanovených podmínek vydá společný souhlas.

REKLAMA

Od 1. července 2023:

S účinností nového stavebního zákona bude nutné posoudit, o jaký typ stavby se v rámci přístavby jedná. Podle advokáta Jana Tomíška se v případě přístaveb verand či teras bude jednat o stavbu neuvedenou v přílohách, a tak bude nutné podat žádost o povolení záměru podle § 171 a následujících nového stavebního zákona.

„Přístavbou verandy se mění vzhled rodinného domu, a tedy takovouto změnu nelze podřadit pod odst. 2 písm. d) Přílohy č. 2 k novému stavebnímu zákonu. Ten za jednoduché stavby považuje stavební úpravy pro změnu v užívání stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se její vzhled,“ vysvětluje JanTomíšek z advokátní kanceláře Rowan Legal.

Odstranění drobné stavby – chléva, kůlny, garáže

Do 30. června 2023:

U drobných vedlejších staveb je v současné době zásadním kritériem plocha. Pro zbourání kůlny, chléva nebo garáže o rozměrech do 25 metrů čtverečních není potřeba povolení k odstranění stavby.

„V případě, kdy by taková vedlejší stavba byla větší než 25 metrů čtverečních, bude zapotřebí požádat stavební úřad o povolení odstranění stavby, ke kterému je zapotřebí přiložit minimálně základní údaje o stavbě, předpokládaný termín započetí a ukončení prací, způsob odstranění stavby a identifikaci sousedních pozemků nezbytných k provedení bouracích prací,“ upřesňuje Tomíšek.

REKLAMA

Od 1. července 2023:

Podle nového stavebního zákona musíme rozlišovat, zda stavba vyžadovala povolení. „U kůlny nebo chléva bude záležet na rozměru a přesném způsobu využití, většinou však nebudou vyžadovat povolení k výstavbě, tedy nebude nutné povolení ani k jejich zbourání,“ přibližuje advokát Tomíšek. Pokud by však stavba vyžadovala povolení, anebo obsahuje azbest, povolení k odstranění stavby je nutné získat.

Odlišná bude situace u garáže. Podle nového stavebního zákona nelze garáž nikdy považovat za drobnou stavbu, vždy bude tedy nutné získat povolení ke stavbě i k odstranění.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Zjednodušená projektová dokumentace pro povolení stavby může přinést zásadní problémy

Aby bylo možné u zamýšlené stavby spočítat statiku, navrhnout požárně bezpečnostní řešení, zodpovědně vyřešit dopady na životní prostředí či optimalizovat budoucí provoz, je nutné nově začít projektovat od detailní takzvané prováděcí dokumentace. Tedy od stupně výkresů, který vždy následoval až po stavebním povolení. Podle zákonem redukované výkresové části, která se nyní přikládá k žádosti o […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

Komentář: Nezvládnutá digitalizace stavebního řízení připravila v červenci ekonomiku zhruba o miliardu

Digitalizace stavebního řízení představuje bez přehánění fiasko. Prakticky každý nový systém, zvláště takto komplexní, má své „porodní bolesti“, které zakrátko odezní. V tomto případě je však situace horší. Nejde jen o nedostatky v oblasti technické a softwarové, v samotném naprogramování nového systému, ale i o nepřipravenost referentů, kteří s ním mají pracovat.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2024