EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

0 komentářů

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

 

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč a překonala tak dosavadní maximální hodnotu z konce roku. Uvedené informace plynou z údajů ČBA Hypomonitoru.

Loading



 

Meziroční růst hypoték v dubnu tak opět zesílil a přesáhl 100 %, to však bylo způsobeno částečně i relativně slabší aktivitou v dubnu 2023. Letošní dubnový objem poskytnutých hypoték byl tak již zhruba na úrovni dubna roku 2020, ačkoli počet poskytnutých hypoték byl stále o čtvrtinu nižší.

„V meziročním srovnání jsme za první čtyři měsíce roku 2024 zaznamenali nárůst nejen v počtu uzavřených smluv, ale mnohem výrazněji se nárůst projevil v poskytnutých objemech, kdy se průměrný rámec hypotéky zvýšil o 800 tis. Kč. Tato změna se nejvíce promítla u hypoték na koupi nemovitosti. Z toho je vidět, že lidé, kteří v minulých letech pořízení vlastního bydlení kvůli vysokým sazbám odkládali, se nyní, v očekávání jejich poklesu, ke svým původním plánům vrátili,“ říká Jakub Schmid, ředitel úvěrové divize Fio banky.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 mld. Kč po březnových 15,4 mld. Kč. Jde tak o meziměsíční nárůst o 3,3 mld. Kč, tj. 21,6 %. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 3,2 mld. Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 %, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022. Průměr posledních 6 měsíců činí 16,1 %. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je počet hypoték stále nižší o 14 %. Průměrný měsíční počet nových hypoték v loňském roce se pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

„Zájem klientů České spořitelny o hypotéky vytrvale roste a potvrzuje pokračující oživení hypotečního trhu, jakkoli nepředpokládáme, že se v letošním roce sazby dostanou pod úroveň 4,5 %, spíše očekáváme, že se budou i nadále držet v pásmu 4,5 % – 5 %,“ říká Petra Skrbková, která v České spořitelně odpovídá za hypoteční nabídku.

REKLAMA

Průměrná hypoteční sazba stagnuje

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu).

„Česká národní banka na svém květnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o další půlku procentního bodu na současnou hodnotu 5,25 % p. a. Banky přesto drží nastolený trend mírného poklesu úrokových sazeb. Toto tempo je způsobeno také tím, že si banky vytvářejí „polštář“ pro případy, kdy klient předčasně doplatí úvěr. Právě tyto situace řeší novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která zavedla strop pro poplatek za takové předčasné splacení. Bohužel zákonodárci nevyslyšeli návrhy ekonomů a snížili tento poplatek na takovou částku, která bankám nepokrývá náklady na zajišťování financí,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Průměrná velikost hypotéky se dostala na novou rekordní úroveň

Průměrná výše hypotéky v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 mil Kč na 3,6 mil. Kč, což je nová maximální úroveň, které překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč. Ceny nemovitostí byly závěrem minulého roku o 6 % vyšší, než v posledním čtvrtletí roku 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku však umožňuje také postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany ČNB.

„Růst průměrné hypotéky je dán několika faktory, jednak vyšší potřebou financování z titulu vyšších cen nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021. Svou roli zde sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *