EUR 24.975

USD 22.535

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.975

USD 22.535

Text: Zbyněk Prim

06. 02. 2014

Očima poradce: Co banky řeší, než vám poskytnou hypotéku

 


 

Podnikatelé a majitelé společností s ručením omezeným to mají při sjednávání hypotečního úvěru v ČR dosti těžké. Jak je obecně známo, banku zajímají vždy 3 faktory před tím, než vám hypoteční úvěr poskytne.

Mluvíme samozřejmě o následujících podmínkách:

1)      Zástava nemovitosti a její vhodnost
2)      Účelovost úvěru
3)      Bonita klienta – aneb schopnost klienta dostát svým závazků. Tedy je-li klient vůbec schopen splácet úvěr, který si půjčil (resp. o který žádá)

O bonitě, tedy dokládání příjmů si dnes řekneme něco více. Někdo může namítat, že posuzování příjmů klienta je v zásadě nesmysl. Proč? Dnes zaměstnanec jsem, zítra (po podepsání úvěru) být nemusím. Dnes jsem ředitel a zítra odvolaný ředitel… tedy stabilita příjmů dnes v zásadě není. A u podnikatelů je to ještě horší – banka posuzuje logicky příjmy za rok zpětně z daňového přiznání. Inu a to, že jsem měl loni příjmy, neznamená, že je mám i letos a naopak.

A tak není divu, že někdy vznikají třecí plochy mezi bankou a klientem, zejména podnikatelem. Abychom naší početné komunitě trošku pomohli, postupně uvedeme několik možností, jak je možné elegantně proplout mezi podmínkami bank a čísly v mém daňovém přiznání.

Ať chceme nebo ne a ať máme na bonitu a její posuzování jakýkoliv názor, musíme ji prostě bance prokázat. Zaměstnanci to mají lehké – prokáží se potvrzením příjmu a výpisem z bankovního účtu že klientovi je mzda opravdu připisována a tím to v zásadě končí.

Nicméně máme zde dosti početnou klientelu podnikatelů – tedy OSVČ, kteří to mají těžší, jak zaznělo v úvodu. Ale nebavme se jen o OSVČ. Také můžeme do této kategorie zařadit majitele / spolumajitele společností s ručením omezeným či akciových firem. O příjmech z kapitálového majetku nemluvě. Ale o tom někdy příště.

Příště se podíváme na to, jak konkrétně může tato početná skupina klientů doložit danou bonitu bance. Jak se přesvědčíte, i stejná čísla v daňovém přiznání znamenají různé výpočty u různých bank. A zjistíme tak, že někde tedy našeho klienta banka vůbec nepřijme a některá naopak jej uvítá s otevřenou náručí.

Zbyněk Prim

Zbyněk Prim pracuje pro společnost Fincentrum od roku 2006. Před tím rok pracoval v OVB. V Anglii na Cambridge vystudoval angličtinu a obchod a po návratu do České republiky studoval finance a bankovnictví v Kladně. Pak se kamarádem nechal zlákat do finančního poradenství. Zbyněk Prim je ženatý a mezi jeho zájmy patří cestování, sport a dobré jídlo.

V roce 2012 prodal nejvíce hypoték za společnost Fincetrum. Celkem jich bylo 64, a to v hodnotě 170 milionů korun. Průměrná prodaná hypotéka byla zhruba ve výši 2,6 milionu korun.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Nová zelená úsporám podporuje renovace stávajících objektů. Novostavby mají smůlu

Státní dotační program Nová zelená úsporám změnil pravidla hry. Kdo chce získat podporu pro svoji novostavbu v hodnotě 400 tisíc korun, musí splnit přísnější podmínky než kdy dřív. Pro řadu domácností to může znamenat nesplnitelný cíl a na státní příspěvek si proto nesáhnou. Nová podoba dotačního titulu tak nepřímo jde proti dostupnosti nového bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2025

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025