EUR 25.225

USD 23.991

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.225

USD 23.991

Text: Veronika Hejná

30. 06. 2021

0 komentářů

Odhad ceny nemovitosti: Kdy se použije který druh odhadu?

 

Foto: Shutterstock
Odhadů ceny nemovitosti existuje celá řada. Ty se od sebe liší v závislosti na účelu, pro který je odhad použit. Jaký je rozdíl mezi odhadem a znaleckým posudkem?

Loading



 

Druhy odhadů v závislosti na účelu

Odhad trží ceny nemovitosti se může hodit v případě, kdy chce vlastník nemovitosti tuto nemovitost prodat. Získá tak představu o tržní ceně a může si rozmyslet další postup. Na druhou stranu se i kupující může zajímat o odhadní cenu v porovnání s tou, kterou inzeruje realitní kancelář. Tržní cena se pro tyto účely stanoví na základě porovnání s obdobnými nemovitostmi, odhad lze často provést i online.
Odhad pro účely dědického řízení se provádí týmž způsobem. Notář zjišťuje tržní cenu pozůstalosti. Obdobně tehdy, chtějí-li manželé vyjmout část majetku z rozsahu společného jmění. Podle ceny nemovitosti v takovém případě zaplatí i odměnu notáři v souladu s notářským tarifem. „Hodnotu majetku lze určit podle vícero faktorů – kupní či tržní ceny, cenové mapy, případně podle kvalifikovaného odhadu,“ vysvětluje prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Odhad při žádosti o hypotéku

Při žádosti o hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření požaduje provedení odhadu banka či stavební spořitelna. Odhad pro ně provádí obvykle spolupracující odhadce anebo přímo zaměstnanec dané instituce.
Z odhadu vyplyne tzv. LTV (Loan to Value), tedy poměr ceny nemovitosti, která je poskytnuta do zástavy, a výší hypotečního úvěru. Náklady na odhad často nese banka, která je může přenést na žadatele prostřednictvím poplatků za zpracování hypotéky.

Znalecký posudek

Odhad tržní ceny, ani odhad pro účely hypotéky však není znaleckým posudkem. Znalecký posudek si musíte nechat zpracovat tehdy, když probíhá ohledně nemovitosti soudní řízení (rozvod, řízení o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví apod.).
Cena určená na základě znaleckého posudku se může odchylovat od odhadu tržní ceny. Při určení ceny totiž vychází ze stanovených indexů a koeficientů, zatímco tržní cena je řízena nabídkou a poptávkou. Posudek může zpracovat pouze jmenovaný soudní znalec.

Co vše má vliv na odhadní cenu?

Primárním faktorem, který hraje roli při odhadu ceny nemovitosti, je lokalita včetně občanské vybavenosti, dopravní dostupnosti a okolí. Nemalou roli hraje i technický stav nemovitosti, velikost, obytná plocha, anebo orientace oken.
Naopak cenu snižuje blízkost dálnice. anebo průmyslového podniku, skutečnost, že se nemovitost nachází v záplavové oblasti, anebo je dopravně obtížně dostupná.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Nejvyšší soud přehodnotil své rozhodnutí

Vystěhovat problémového nájemníka, který přestane platit, je v Česku často běh na hodně dlouhou trať. Přes nejrůznější odvolání a zdržování se celý proces může hodně dlouho protáhnout. Existuje případ z jednoho okresního města, kdy se majitel bytu zbavil nežádoucího nájemníka až po více než čtyřech letech od doby, co v rozporu s nájemní smlouvou přestal platit. Jen na nezaplaceném […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *