EUR 25.030

USD 22.542

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.030

USD 22.542

Pandemie koronaviru ztěžuje podnikatelům přístup k hypotékám

 

Získání hypotéky je letos pro podnikatele mnohem obtížnější než kdykoli dříve. Banky totiž nyní mnohem přísněji posuzují například příjmy u takzvaných paušalistů a v některých případech dokonce u podnikatelů uplatňují přirážku k úrokové sazbě. Stejně jako u zaměstnanců také velmi pozorně sledují rizikovost oboru podnikání.

Loading



 


Podnikatelé, kteří se letos rozhodli pro hypotéku, mají obtížnější cestu k úvěru na bydlení. Vládní opatření brzdící šíření nákazy koronaviru negativně zasáhla řadu oborů a nad budoucími příjmy podnikatelů visí otazníky. Narůstající rizika si banky dobře uvědomují a při posuzování žádostí o hypotéku jsou velmi opatrné.

„Poslední přesný pohled na výdělek podnikatele má banka za rok 2019 a těžko odhaduje příjmy za letošní rok. Z tohoto důvodu nedokáže tak přesně jako u zaměstnanců vyhodnotit vývoj příjmů do budoucna. Například Equa bank uplatňuje u žadatelů podnikatelů přirážku půl procentního bodu na úrokové sazbě a oproti zaměstnancům jsou tedy ve značné nevýhodě,“ potvrzuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Přísnější posuzování příjmů u paušalistů

Vyhráno dnes v bance nemají ani podnikatelé, u kterých zřejmě první ani druhá vlna pandemie koronaviru příjmy nijak neovlivní. Na potřebnou výši hypotéky nemusí dosáhnout především ti, kteří uplatňují paušální výdaje procentem z příjmů.

„U těchto takzvaných paušalistů umí banky v případě některých profesí modifikovat výdaje na nižší. Pokud někdo například uplatňuje v daňovém přiznání 60% paušální výdaje, banka mu je může snížit na 40 %, protože vzhledem k oboru jeho činnosti předpokládá, že skutečné výdaje jsou nižší. Banky za poslední půl rok u paušalistů zpřísnily výpočet příjmů, což znamená, že už jim nemusí vycházet tak dobře jako dříve a dosáhnou na nižší hypotéku,“ vysvětluje Veronika Hegrová. Výši příjmu některé banky sníží i tím, že od výdělku odečítají zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

V lepším postavení při schvalování žádosti o hypotéku nadále zůstávají podnikatelé spadající do kategorie svobodných povolání. Typicky se jedná například o lékaře, zubaře, advokáty či soudce. Zde je totiž podle Veroniky Hegrové modifikace možná do větší míry a k těmto příjmům je i benevolentnější přístup.

REKLAMA

Kdo hypotéku nezíská?

Banky u podnikatelů, stejně jako u zaměstnanců, zohledňují rizikovost oboru. Velmi malou šanci na získání hypotéky mají podnikatelé působící například v gastronomii, kultuře či cestovním ruchu. V příštím roce se může cesta k hypotéce zkomplikovat i těm podnikatelům, kteří v letošním roce na několik měsíců přeruší činnost.

„Banky potřebují k posouzení příjmů minimálně jedno řádné daňové přiznání. Současně musí podnikatel v daném roce podnikat určitý počet měsíců. Jako minimum požadují české banky od 6 do 12 měsíců. Pokud tedy například zájemce o hypotéku podnikal jen dva měsíce v kalendářním roce, banka příjem s největší pravděpodobností neuzná. Nutné je vždy individuální posouzení,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké hypoteční vystřízlivění pokračuje a záhada vysoce konkurenčního trhu

Všeobecné optimistické očekávání ze začátku letošního roku, že se budou pohybovat úrokové sazby hypoték na konci roku 2024 mezi 4 a 4,5 % p. a., se pravděpodobně nenaplní. Bankám se z příjemného pásma mezi 5 a 6 % p. a. nechce (i když jsou výjimky). Jako nejčastější důvod se uvádí obava bank z vlny předčasného […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 08. 2024

Banky mají hypoteční žně, možná se i uvolí snížit sazby

Červencový objem poskytnutých hypoték i přes meziměsíční zpomalení zůstává příznivý a potvrzuje, že oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje a dostal se nad úroveň roku 2020. To dokládá i meziroční růst, který zrychlil z červnových 80 na 109 %. Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci letošního roku hypoteční úvěry za 23,8 mld. Kč, z toho skutečně nové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kamil

    8 listopadu, 2020

    Já jsem třeba řešil s Equa bank odložení splátek u hypotéky a musím říct, že mi naprosto ve všem vhověly a všechno jsme vyřešily. Chválím jejich přístup.

    Odpovědět