EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Partneři sdílejí nejen lože, ale i rozhodnutí o půjčkách

 


 

Výsledky průzkumu společnosti Cofidis ukazují, že otázku půjčky, hypotéky či jiné formy úvěru muselo řešit 84 procent dotazovaných. Půjčkami se nemusí zabývat převážně mladí lidé do 26 let či páry nad 50 let. S půjčkou se na druhou stranu setkává až 95 procent lidí ve věku od 36 do 44 let. Třicátníci řeší půjčky v téměř 90 procentech případů.

Společně a nerozdílně

Rozhodnutí o půjčce sdílejí dvě třetiny partnerských či manželských párů. Především mladší páry, které jsou stále úzce spjaty se svými rodiči, zahrnují do svých rozhodnutí o půjčce i celou rodinu. Páry s vysokoškoslkým vzděláním rozhodují společně častěji než páry s jiným vzděláním. 

Společně se páry podílejí i na na způsobu správy a splácení půjčky, a to v 59 procentech případů. S celou rodinou řeší splácení a správu půjček téměř šest procent párů. „Trend sdílení je patrný také v oblasti financování půjček. Páry si berou společný úvěr a podílejí se i na jeho splácení. Tento způsob je pro páry totiž výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok a můžou si společně půjčit více peněz,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Samostatně o půjčkách rozhoduje pětina párů, jde zejména o páry se základním vzděláním. Pokud v manželství či partnerství rozhoduje jeden z partnerů, bývá to nejčastěji žena, která má konečné slovo. 

Jiná je situace u splácení půjček. Nezávisle na svém partnerovi rozhoduje o způsobu splácení půjček 30 procent Čechů, kteří jsou sezdaní či v partnerském vztahu. Poslední slovo narozdíl od rozhodnutí o půjčkách nemají při správě a splácení půjček ženy, ale muži.

REKLAMA

Společné účty neletí  

O půjčkách i splácení české páry sice rozhodují převážně společně, své finance ale často drží odděleně. Společný bankovní účet nemá více než polovina českých domácností a většina z nich navíc ani jeho založení neplánuje. Důvodem bývá ztráta vlastního soukromí. Některým lidem se nelíbí, že by jejich drahá polovička díky elektronickému bankovnictví věděla o každém jejich kroku a platbě.

Společný účet má ale i své výhody. Pokud jeden z partnerů zapomene zaplatit nějaký účet, ten druhý to na společném účtu vidí a může chybu partnera napravit. V případě, že si partneři společný účet zřídí, přispívají na něj zpravidla v závislosti na svých příjmech. Podle průzkumu společnosti Home Credit téměř čtvrtina domácností dává přednost rovnoprávnosti a na účet posílají stejnou částku. Jen ve velmi malém množství domácností zajišťuje společný účet jen muž a u pouhých třech procent domácností to je žena.

Administrativě v domácnosti kralují muži

Zatímco se páry společně rozhodují o sjednání půjčky i způsobu jejich splácení, papírování si raději podělí. Výdaje a administrativu spojenou s internetem a televizí mají na starosti v téměř polovině domácností muži a v necelých třiceti procentech to jsou ženy. O auto se také starají převážně muži a ženy pouze v 15 procentech domácností. Rovnoměrně se ale dělí partneři a manželé o starosti s nájmem, placení elektřiny, plynu či vody.

Role partnerů či manželů již nejsou jednoznačné jako dříve. Dávno už není pravda, že domácnost zajišťuje pouze muž. Páry většinou rozhodují demokraticky, o výdaje a administrativu se dělí, ale na své finance si dohlížet nenechají.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Hypoteční aktivita v říjnu dále rostla

Hypoteční trh v letošním roce pokračuje v oživování. Objemy poskytnutých hypoték se v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020, ačkoli z pohledu počtu setrvávají o čtvrtinu níže. Banky poskytly v říjnu letošního roku hypoteční úvěry za více než 26 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily bezmála 22 mld. Kč. Oproti září se hypoteční aktivita […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *