Patálie s hypotékou: Mám hypotéku na stavbu, ale stavět nebudu
Zdroj: archiv Hypoindex.cz
Poslední rok změnil naše životy v mnoha ohledech. Někteří lidé přišli o práci, jiní dokonce zavřeli nadobro své provozovny. Finanční situace samozřejmě ovlivňuje již dříve nasmlouvané obchody, zakázky, ale i půjčky. Co dělat například v situaci, když si klient banky sjednal hypotéku, ale teď je všechno jinak.
„Před dvěma lety jsem si koupil pozemek, že postavím rodinný dům. Mému podnikání se dařilo, tak nic nebránilo tomu, abych si vzal hypotéku, s klidným svědomím mohl splácet, a ještě mi zbylo na zrenovování zahrady a další výdaje,“ popisuje Karel z Prahy. Jenže vše dopadlo jinak. Přišla pandemie nového koronaviru a jeho byznys i finance utrpěly velkou ztrátu.
Problém se splácením? Kontaktujte banku
Jednoduše řečeno, Karel si vzal hypotéku na stavbu rodinného domu, ale stavět nebude. Co s tím? V případě, že klient ještě hypotéku nezačal čerpat, je východisko celkem jednoduché. Hypotéka se prostě nenačerpá a v podstatě z půjčky sejde.
„Pokud klient hypotéku ještě nečerpal, tak může požádat o ukončení. Vyhotovíme dohodu o ukončení, tu podepíše a hypoteční účet zrušíme. Za ukončení hypotéky nemáme z naší strany žádný poplatek,“ říká Jakub Heřmánek z Fio Banky a dále upozorňuje, že jediný náklad, který by mohl vzniknout, je ten, že pokud došlo ke vkladu zástavní smlouvy do katastru nemovitostí, je potřeba zástavu z katastru vymazat. Tento úkon stojí dva tisíce korun a od banky k němu potřebujete souhlas.
„Každá situace je individuální, tzn. v první řadě je potřeba kontaktovat banku a informovat ji o aktuální situaci. Obecně je možné takovou situaci řešit buď změnou účelu, pokud klient ještě nečerpal a například se rozhodl koupit byt, nebo převzetím hypotéky s tím, že dům dostaví někdo jiný. Pokud není ani jedna z těchto situací reálná, je potřeba počítat s úhradou poplatku za nečerpání ve výši 5 % z nedočerpané výše úvěru, jelikož bance v tomto případě vznikají nemalé náklady,“ vysvětluje Pavel Zúbek z Komerční banky.
Pandemii koronaviru v takovém rozsahu a s takovými opatřeními nečekal ani největší pesimista. Obecně je ale dobré předvídat a pečlivě si rozmyslet, zda na splácení hypotéky mít budete nebo ne. Určitě by splátky neměly zatížit rodinný rozpočet natolik, aby splácení negativně ovlivnila třeba jen porouchaná pračka.
Důležitou roli také hraje, na co si konkrétně klient hypoteční úvěr vzal. „Otázkou je, zda byl hypotékou financován i pozemek. Pokud ano, hypotéka dál poběží pouze na pozemek, na výstavbu se čerpat nebude. Pokud to bylo čistě na výstavbu, pak lze nečerpat i hypotéku, tím se smlouva ukončí. Banka má v případě nečerpání nárok na poplatek za rezervaci zdrojů,“ podotýká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffesenbank.
Místo stavby hotová nemovitost
Jestliže se pan Karel rozhodl nestavět, ale nějakou nemovitost si koupit, má ještě jednu možnost: „Řešením v takové situaci může být změna účelu sjednané hypotéky – například s cílem použít schválený úvěr na koupi jiné nemovitosti k bydlení nikoli na výstavbu,“ radí Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.