Po listopadovém zasedání ČNB opět snížila sazby, jaký je výhled pro hypotéky?
Na listopadovém zasedání 7. listopadu 2024 Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,0 %, diskontní sazbu na 3,0 % a lombardní sazbu na 5,0 %. Hlavním důvodem tohoto kroku byla stabilizace inflace, která se již přiblížila cílovému pásmu ČNB. A podpora domácí ekonomiky, která čelí negativním vlivům vnějšího prostředí.
Guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci uvedl, že snížení úrokových sazeb pomůže podpořit poptávku a investice, což by mělo oživit ekonomický růst. Bankovní rada rovněž zvažovala vlivy slabší koruny, která od dubna 2023 konstantně oslabuje, a také dopady na inflaci v příštích měsících. Snížení úrokových sazeb má za cíl vyvážit tyto vlivy a podpořit růstový potenciál domácí ekonomiky, aniž by ohrozila cenovou stabilitu.
Inflace ale opět mírně roste
A to zejména v cenách služeb, které stále rostou meziročně přibližně o 5 %, a pozoruje se také mírný růst cen potravin. V důsledku toho je inflace mírně nad inflačním cílem 2 % , dle nejnovějších údajů je 2,8 % (údaje za říjen 2024). A podle odhadů může do konce roku inflace opět mírně vzrůst, ačkoliv by se měla v dlouhodobém horizontu vrátit k nízkým hodnotám.
Po zasedání zdůraznil guvernér Aleš Michl závazek ČNB zajistit stabilitu inflace a držet ji na nízké úrovni. Přičemž očekává krátkodobý nárůst, který by měl být kontrolovaný a v rámci očekávání banky. Dosažení inflačního cíle zůstává prioritou ČNB, která vyjádřila ochotu pokračovat v přísné měnové politice, aby inflaci udržela pod kontrolou. Bankovní rada tak zřejmě nebude se snižováním sazeb pospíchat, dokud nebudou silnější známky dlouhodobě nižší inflace.
Listopadové zasedání tak nepřineslo nic nového
Postoj bankovní rady se tak dlouhodobě příliš nemění. Už několik minulých zasedání Rada vyjadřuje připravenost snížit sazby, protože by ráda podpořila ekonomický růst. Na druhou stranu neustále nám připomíná, že hlavním cílem je cenová stabilita. A že sazby budou nejspíše klesat stále pomaleji. Pokles se může i zastavit s tím, jak se bude případně zvyšovat míra inflace.
REKLAMA
Co to znamená pro hypotéky
České hypoteční sazby měly v letošním roce příležitost klesnou poměrně znatelně, podobně jako sazby ČNB. Během letošního roku se to ovšem příliš nevyplnilo. A vzhledem k tomu, že letošní výrazné snižování klíčových sazeb podle všeho pro hypotéky moc neznamenalo, tak se nejspíše nedá čekat, že by listopadové menší snížení přineslo výrazné změny.
V letošním roce se nějak neshoduje míra poklesu klíčových sazeb a míra poklesu hypotečních sazeb. Ty klíčové podle všeho zatím klesají čtyřikrát rychleji. Zatímco si hypotéky dávají na čas. Člověk by řekl, že zpoždění je v ekonomických mechanismech běžná věc. Na druhou stranu více než půlroční zpoždění zatím moc nedává nadějí, že by se to mělo brzy změnit. Kdy? Za dalšího půl roku? Za rok? A kolik musí klesnout sazby ČNB, aby to znatelně zaznamenal i český hypoteční trh?
Každopádně výhled do konce roku není příliš pozitivní a vlastně ani v příštím roce se nejspíše hypoteční sazby příliš nepohrnou do snižování. Viceguvernér ČNB Jan Frait sice naznačil, že základní sazba ČNB by mohla do konce roku 2025 klesnout na 3–3,5 %. Realističtější odhad bude ale spíše někde kolem 4% hranice.