EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Po skončení deregulace by nájemné mělo klesnout. Přibudou však soudní spory

 


 

Regulace nájmů, která v některých lokalitách skončila už v roce 2010, bude definitivně uzavřena 31. prosince 2012. Deregulace se ještě dočkají některé byty v Praze, v krajských městech a ve Středočeském kraji. Týká se to přibližně 70 tisíc bytů. Podle vedoucího katedry oceňování majetku Bankovního institutu vysoké školy Petra Orta lze pokles nájmů očekávat o několik procent.

Například v Praze čekáme pokles nájemného v jednotkách procent,“ řekl Ort. Největší pokles činží nejspíš nastane v Karlových Varech, a to zhruba o deset procent. V Ostravě, kde už jsou nájmy uvolněné, se nyní byty pronajímají právě zhruba o deset procent levněji než dříve.

Soudních sporů bude víc

V roce 2010 skončila možnost jednostranného zvyšování nájemného podle zákona č. 107/2006 Sb. zhruba u 400 tisíc bytů.  Od 1. 1. 2013 bude možné nájemné změnit pouze dohodou obou smluvních stran, popřípadě soudní cestou v souladu s novelou občanského zákoníku. Proto podle odborníků pravděpodobně poroste v příštím roce počet soudních sporů ohledně výše nájemného.

Pronajímatel však nemusí jednostranně zvyšovat nájemné.  Zákon v žádném případě neukládá pronajímatelům povinnost nájemné zvyšovat. Jede pouze o zákonnou možnost, kterou pronajímatel bytu může a nemusí využít.

Možnost jednostranného zvýšení nájemného v čase je přesně vymezena zákonem. Pokud možnost jednostranného zvýšení skončila v roce 2012, může být nájemné podle ministerstva pro místní rozvoj jednostranně zvýšeno pouze v tomto roce. Jakákoliv další úprava nájemného pro následující období je již smluvní, a to na základě dohody nájemce a pronajímatele.

REKLAMA

Znatelnější efekt bude nastávat postupně, až během příštího roku stoupnou ceny o vyšší DPH v kontextu s menší valorizací důchodů. Pak lze očekávat, že se sociálně slabší nájemci budou více snažit najít levnější bydlení, ale celkově to stále na trh nájemního bydlení z hlediska cen nebude mít příliš znatelný vliv,“ řekl ČTK Pavel Smolka z realitní poradenské firmy Jones Lang LaSalle.

Výdaje za bydlení zvyšují energie

Podle Českého statistického úřadu se v březnu zvýšily čisté nájmy o 5,5 procenta. Regulované nájemné vzrostlo o 14,1 procenta a tržní o 1,7 procenta.

V průměru Češi vydají za nájem a ostatní náklady spojené s bydlením přes 25 procent z toho, co vydělají. Přitom v roce 1990 na zaplacení vody, energií a nájmu stačilo přes 15 procent mzdy. Během let se podíl výdajů zvýšil hlavně kvůli cenám energií, vodného a stočného.

 Údaje vyplývají z Historické ročenky národních účtů, kterou vydá příští pátek Český statistický úřad. Ročenka mapuje ekonomický vývoj České republiky v letech 1990 až 2010.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

nájem nebo podnájem

Nájem, nebo podnájem?

Jako obyvatel bytu si toho u podpisu smlouvy nemusíte ani všimnout. Smlouvy totiž můžou být na první pohled dost podobné. Až na to jedno slovíčko. Je ale dost rozdíl mezi smlouvou nájemní a podnájemní.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *