EUR 25.155

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.155

USD 24.427

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

0 komentářů

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

 

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Loading



 

 „Dříve Češi vybírali bydlení primárně podle lokality a dispozic, dnes je hlavním kritériem především cena a variabilita prostoru. Byt v centru Prahy je pro ně finančně nedostupný a musí se tak poohlížet po lokalitách mimo centrum. Z čeho ale slevit nechtějí, je dostatek prostoru v bytové jednotce. Nevadí jim tak koupit byt na okraji Prahy, pokud bude za odpovídající cenu a navíc dostatečně prostorný. Aktuálně největší poptávku pozorujeme u bytů dispozic 3+kk,” říká Oded Ber, CEO společnosti Neocity.

V Česku jsou pro bydlení nejpopulárnější právě dispozice 2+kk a 3+kk, díky své relativní cenové dostupnosti v porovnání s byty větších dispozic. Velikost 3+kk poskytuje dostatečně velké zázemí pro rodinný život včetně samostatného pokoje pro děti. Byt 2+kk je potom kompromisem mezi cenou a komfortem pro páry, kteří hledají své první vlastní bydlení. Kupující se při hledání ideálního bydlení zaměřují na větší výměru v dané dispozici, která jim umožní prostor například pro domácí kancelář, což je v době rostoucího zájmu o práci z domova stále důležitější.

Kvůli dlouhodobému převisu poptávky nad nabídkou mizí byty těchto dispozic, navíc s větší výměrou z trhu opravdu rychle. A to i přes to, že i jejich cena v pražské metropoli v posledních letech výrazně vzrostla. Cena za jeden metr čtvereční už překonala hranici 160 tisíc korun.

Místo velkého počtu místností se dnes klade důraz spíše na efektivitu a flexibilitu bytové jednotky. Kupující se zkrátka přizpůsobují vysokým cenám.

Důležitá je při koupi bytu  také jeho orientace na světovou stranu, která má vliv na energetickou náročnost jednotky. Obecně jsou nejvíce preferované bytové jednotky orientované na jih, které rychle generují energetické zisky během slunečných dní. Tento benefit je však také reflektován v jejich ceně, která bývá o něco vyšší. Pokud tak kupující shání byt velikosti 3+kk orientovaný na jih, nejen, že si připlatí, ale pravděpodobně si na něj i nějakou dobu počká. Zájemců o byt tohoto typu totiž mohou být desítky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova

České vesnice čelí zhoršující se hrozbě „bytové a energetické chudoby“. Pouze 27 % starších rodinných domů prošlo kompletním zateplením a s tím související rekonstrukcí, zatímco u panelových domů toto číslo dosahuje až 76 %. Ve více než polovině krajů nebyla zateplena ani renovována ani čtvrtina rodinných domů. Bez renovací hrozí masová výstavba uniformních katalogových domů – […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *