Pohled do minulosti: Úrokové sazby u hypoték 15 procent a zvýšení nájmů o sto procent
Realitní trh se začal tehdy ještě v Československu rozvíjet až po roce 1989. Do té doby za prodej nemovitostí hrozilo vězení nebo peněžitá pokuta. Byty bylo možné jen měnit, ale i tak se s byty kšeftovalo a na různých výměnách participovaly třetí strany.
Trestní zákoník č. 140/1961,zavedl trestný čin nedovoleného podnikání, spočívající v: „Kdo neoprávněně provozuje ve větším rozsahu soukromé výrobní nebo jiné výdělečné podnikání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta“. Nadto, zákon č. 150/1969, o přečinech stanovil, že: „Pro přečin proti zájmům socialistického hospodářství bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo nápravným opatřením nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem do výše 10 000 Kčs nebo propadnutím věci, kdo v úmyslu neoprávněně se obohatit požaduje nebo si dá slíbit za převod bytu, za převod anebo prodej nemovitosti nebo jiné věci větší hodnoty přemrštěnou cenu, popřípadě jinou neoprávněnou výhodu,“ uvedl Lukáš Syrový z kanceláře Havel, Holásek & Partners.
Kolik lidí bylo kvůli porušení těchto zákonů uvězněno nebo dostalo pokutu, se dnes dohledává jen těžko. „V současné době se můžeme tedy domnívat, jakými formami ve skutečnosti probíhala tato činnost, kde se s velkou pravděpodobností jednalo o „šedou ekonomiku“, spočívající na principu neformálních vztahů,“ dodal Lukáš Syrový.
Na byty byly před Sametovou revolucí různé pořadníky a jedním z důvodů, proč lidé měnili práci, byl příslib služebního bytu. V soukromém vlastnictví byly tehdy jen rodinné domy.
Deregulace nájmu a zvýšení o sto procent
V roce 1990 dochází sice k uvolnění realitního trhu, ale ten byl značně neorganizovaný. Do tehdy ještě Československa proudili zahraniční investoři a developeři. Byt 3+1 se dal počátkem devadesátých let pořídit v průměru za 700 tisíc korun. Soukromému sektoru pomohly nemovitosti vrácené v restituci.
REKLAMA
Restituce majetku, která probíhala od roku 1991, dala vzniknout soukromému nájemního bydlení. Restituce se týkala bytů a domů, které byly zkonfiskovány mezi roky 1948 až 1990.
Za významnou lze považovat postupnou deregulaci nájemného, která začala v roce 1992. V červenci tohoto roku byly poprvé deregulovány ceny za služby spojené s bydlením ve státních bytech, a poté došlo k celoplošnému zvýšení čistého nájemného ve státních bytech o 100 %.
V polovině devadesátých let chtěl stát podpořit realitní trh, tak došlo k zavedení stavebního spoření, hypotečního úvěrování a příspěvku na bydlení. V letech 1995 až 1997 dala ČNB povolení k zahájení hypotečního úvěrování většině významných bank. Úrokové sazby se ale tehdy pohybovaly kolem 15 procent.