Pokles aktivity na realitním trhu pokračoval i v roce 2010
Celkově katastrální úřady v loňském roce zaznamenaly 678 788 vkladů, z nichž 62,9 % se týkalo vlastnických práv k nemovitosti, pětinu všech vkladů představovalo zanesení zástavního práva k nemovitosti a zbylé operace se týkaly „zavkladování“ věcného břemene (14,77 %) nebo předkupního práva (1,83 %) k nemovitosti.
|
|
Zdroj: ČÚZK
Z celkového počtu vkladů byly nejčastějším předmětem řízení pozemky (61,9 %), za kterými s velkým odstupem následovaly bytové jednotky a dále potom stavební parcely a budovy. Statistiky katastrálních úřadů mimo jiné zaznamenaly výrazný pokles ve výstavbě nových bytů. V absolutních číslech klesl meziročně počet vkladových řízení v případě rozestavěných bytových jednotek o více než polovinu. Předmětem vkladu bývá rozestavěná jednotka však jen v něco málo než jednom procentu vkladových operací.
Zdroj: ČÚZK
Největší aktivitu, podobně jako v předchozích letech vykazoval Středočeský kraj, následovaný Jihomoravským krajem a až na třetím místě se umístilo hlavní město Praha. Z následujícího grafu je zřejmé, že k největšímu propadu aktivity na realitním trhu došlo ve Středočeském kraji, kde počet vkladů klesl od roku 2008 o více než 15 %. Naopak znatelné oživení trhu zaznamenaly katastrální úřady v Ústeckém kraji.
Zdroj: ČÚZK
V meziročním srovnání poklesl celkový počet vkladů o necelé tři procenta. Z dlouhodobějšího pohledu je však patrné, že se situace na realitním trhu zlepšuje. Rok před tím ČÚZK zaznamenal více než 10% pokles počtu realizovaných vkladových operací. Aktivita na trhu se v roce 2010 vrátila na úroveň před rokem 2007, kdy začalo docházet k nafukování realitní bubliny na českém trhu.
Zdroj: ČÚZK