Pomůže zdanění dalších bytů realitnímu trhu? Možností jak snížit ceny je víc
„Pokud budou majitelé těchto bytů nadměrně zatíženi daní, lze očekávat, že tento nárůst nákladů budou promítat do nájmu. V konečném důsledku tedy zvýšenou daň přenesou na nájemníky bytu. Zvýšení daně z druhých bytů odradí od jejich nákupu jen velmi málo potencionálních zájemců a nepovede tedy ke snížení jejich cen,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Kdo na to má, byt si koupí. A ne jeden
Jedním z hlavních argumentů příznivců zdanění druhých bytů tedy je, že narůstá počet lidí, kteří si pořizují investiční byty a díky tomu se zvyšuje cena bytů a rostou hypoteční sazby. „Za prvé si nemyslím, že to je ten hlavní důvod. Samozřejmě zákon poptávky a nabídky je v případě nemovitostí u nás neúprosný a realita se teď ukazuje v přímém přenosu. Tady by se slušelo spíše zaměřit se na stav stavebního zákona u nás. Aneb, pokud vám někdo v Brně je ochoten zaplatit skoro sto tisíc za metr čtvereční, no neberte to. Nicméně každý, kdo alespoň trochu zná zákon o dani z nemovitých věcí tuší, že návrh na takovou koncepci zdanění je přitažený za vlasy. Vždy je třeba vzít v úvahu realitu a díky současnému systému výpočtu daně z nemovitostí by to pro mnoho lidí mohla být velká a zbytečná peněžní zátěž navíc,“ popisuje Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.
„Pokud tedy máme a chceme uvažovat o zvýšení daní z nemovitých věcí v určité rovině, uvažujme koncepčně a nepřenášejme to víceméně na lidi, kteří chtějí jezdit na své chaty. Osobně bych po uplynulých měsících ani nevolil možnost úpravu komerčního koeficientu v případě nemovitostí užívaných k podnikání. Proto pokud hledáme zdroje příjmů, myslím, že jich je dost neefektivně řešených i mimo nemovitostní segment,“ podotýká Bijota.
Zdanění nemovitostí se věnují i politické strany
Například KSČM chce vyšší zdanění pro druhé byty, ČSSD až v případě, že dotyčný vlastní čtvrtou nemovitost a více. Sociální demokraté navíc plánují udělit pokuty v případě dlouhodobě neobsazených bytů.
Koalice Spolu, jejíž součástí je ODS, KDU-ČSL a TOP 09, chce krizi v bydlení řešit jinak, a to úpravou stavebního zákona, nebo zvýhodněnými hypotékami na první bydlení. Koalice také dle svého programu hodlá snížit DPH u výstavby či rekonstrukce standardních bytů z 15 procent na 10.
„Díky změnám ve stavebním zákoně celkově zrychlíme a zjednodušíme stavební řízení, které bude také klást menší nároky na stavebníka. U výstavby nových bytů nastavíme nová pravidla spolupráce mezi soukromými investory a samosprávami,“ píše koalice Spolu ve svém programu.
Zdanění dalších bytů má i své zastánce
Podle viceguvernéra České národní banky Marka Mory, by měl stát sáhnout k vyššímu zdanění „dalších“ bytů: „Na další druhý, třetí, čtvrtý byt bych já osobně výrazně zvýšil daň z nemovitostí. Můžeme se bavit o tom, když má někdo někde trvalé bydliště, možná u českého chalupářského národa i o těch chalupách. Ale když má někdo třetí, čtvrtý investiční byt, tak já bych se nebál tam tu daň z nemovitostí zvýšit výrazným způsobem. Ať z toho má aspoň stát a obec příjmy,“ uvedl před nedávnem Mora pro SeznamZprávy.cz.