Poptávka po bydlení neklesá
Poptávka po nových bytech v hlavním městě ani v době pandemie koronaviru. Jak se vyvíjí poptávka, nabídka i ceny nového bydlení popisuje analýza trojice velkých developerských společností. Data bank zase ukazují vysoký zájem o hypotéky.
Letos se v Praze prodalo 3750 nových bytů, z toho ve třetím čtvrtletí na 1350. Vyplývá ze studie developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Důsledky koronavirové pandemie tak ve srovnání s dvěma předchozími roky patrně nemají velký vliv na poptávku. „Prodeje nových bytů v Praze vzrostly oproti minulému čtvrtletí téměř o čtvrtinu. Poptávku nyní akcelerují velmi levné hypotéky, o které je rekordní zájem. Potvrzuje se také to, že lidé v nejisté době vnímají nemovitosti jako bezpečné uložení peněz a ani nyní koupi neodkládají. Podle našich analýz by se letos v Praze mohlo celkem prodat kolem pěti tisíc nových bytů,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.
Oproti loňskému roku (o 3,2 procenta) i předcházejícímu čtvrtletí (o 1,7 procenta) vzrostla i průměrná cena bytů, i když se jedná o nižší meziroční nárůst ve srovnání s předchozími lety. Aktuálně činí 110 117 korun za metr čtvereční. „Nad 100 000 korun na metr čtvereční je v Praze více než 70 procent všech prodaných bytů. Plná čtvrtina z nich se pak pohybuje nad 120 000 korunami za metr čtvereční. Ceny se ale v posledním roce zvedají už jen mírně. Zhruba o polovinu se přitom za tuto dobu zvýšil počet bytů, které jsou v rozpětí od 100 do 110 000 korun na metr čtvereční,“ vysvětlil Marcel Soural, který je předsedou představenstva společnosti Trigema.
Nabídka od konce druhého čtvrtletí klesla o 100 na 5700 bytů. „Od slabých let 2015 až 2016 se nabídka nových bytů v Praze pomalu doplňuje. Ani její sedmiprocentní navýšení za posledních dvanáct měsíců ale nedokáže uspokojit stále silnou poptávku. Navíc dochází k velké disproporci nabídky mezi jednotlivými městskými částmi, kde v některých je nabídka naprosto minimální a jiné naopak nabídkou nových bytů dominují,“ upozornil generální ředitel rezidenčního developmentu Skanska Petr Michálek.
Mimo hlavní město se nejvíce bytových jednotek prodalo v Jihomoravském, Olomouckém a Středočeském kraji. Naopak nejméně prodejů hlásí Ústecký kraj a Vysočina.
Rekordní zájem o hypotéky
Zájem o bydlení v roce poznamenaném pandemií koronaviru potvrzují i data českých bank. Podle průzkumu České bankovní agentury (ČBA) je letošní rok co do objemu hypotečních úvěrů rekordní. Hypotéku na bydlení má prý až pětina Čechů. V průzkumu se uvádí, že devadesát procent dotazovaných aktuální pandemie a její důsledky v rozhodování o hypotéce nijak výrazně neovlivnily.
„Letošní rekordně vysoké objemy jsou dány ne kusy, ty nejsou nijak mimořádné, ale primárně cenami nemovitostí. Ty spíše stagnují, v horším případě jdou nahoru, čímž stoupá i průměrná výše hypotéky. Zájem o hypotéky přitom setrvává, za což mohou zejména nízké úrokové sazby a také zrušení daně z nabytí nemovitosti,“ uvedl hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.
Další vývoj na hypotečním trhu je ale podle poradce agentury nejistý, vzhledem k aktuální situaci. „Druhá vlna koronaviru způsobila pokles sazeb na mezibankovním trhu. Trh se obává negativního vývoje ekonomiky české i světové a očekává nízké sazby. Banky tak mohou jít se svojí nabídkou hypotečních úrokových sazeb dolů. Prostor pro pokles se výrazně snižuje, ale stále ještě existuje,“ dodal Staňura.