Co je mobilní dům
Mobilní domy jsou vhodné pro zahrádkáře, pro sezónní, ale také pro celoroční bydlení. Mezi další využití mobilních domů patří například malé provozovny nebo kanceláře. Velikost mobilních domů závisí na požadavcích zákazníka.
Standardní velikost je 9×3 metrů s vnitřní výškou lehce přesahující 2 metry. K vytápění je možné použít plynová kamna nebo přímotop. Kromě přípojky k rozvodné síti a kanalizaci je potřeba zajistit i odvoz odpadu, který se řeší individuálně na místě. Pro celoroční užívání mobilního domu je vhodné jeho zateplení. Životnost domu je zhruba 50 let.
Zdroj: Mobile-point.cz
REKLAMA
Lze pořídit ekologický mobilní dům za rozumnou cenu se všemi výhodami klasického domku. Tyto mobilní montované domy jsou v nízkoenergetickém či pasivním standardu a jsou určeny k celoročnímu provozu a užívání při velmi nízkých nárocích na prostor a energetické vstupy. Jedná se vlastně o montované dřevostavby vyrobené dle požadavků klienta. Stačí mít pozemek s inženýrskými sítěmi, na které se stavba připojí. Firma vyrobí domek dle požadavků klientů, přiveze a na místě postaví a zapojí na energii a vodu.
Dle specifikace zakázky je možné vyrobit modul ve stavu hrubé stavby bez povrchových úprav anebo kompletně zařízený s dodávkou „na klíč“. Protože zdaleka ne všechny lokality jsou přístupné bez dopravních problémů, lze mobilní dům dodat i v podobě modulů v rozebraném stavu po stěnových dílcích s montáží na místě.
Pro koho jsou mobilní domy vhodné?
Montované mobilní domy najdou široké možnosti uplatnění. Mohou sloužit jako tradiční celoroční bydlení, jako rekreační objekt, ale mohou sloužit i jako zázemí na sportovištích a koupalištích, kancelář, prodejní stánek a mnohé další. Mohou být vhodnou alternativou pro mladé rodiny nebo pro studenty a v neposlední řadě i pro seniory.
Umístění mobilního domu v přírodě s dobrou dostupností k lékaři a ostatní občanské vybavenosti může být vhodný řešením pro seniory především velkých měst. Toto řešení má i další přínos z titulu uvolnění bytů seniorů pro mladé lidi.
REKLAMA
Další, koho bych mohlo toto řešení oslovit, jsou městské části velkých měst (Praha, Brno, Ostrava), kde bydlí hodně důchodců, pro které je velkou hrozbou zvyšující se nájemné. Tady je možnost pořídit levné a důstojné sociální bydlení.
Zcela jistě by se v těchto domech cítili daleko lépe: bydleli by v sousedském vztahu se souvrstevníky a měli by hlavně náplň – zahrádka, procházky atd. Na tato místa by mohla dorazit pečovatelská služba stejně jako do bytu, důchodci by mohli trávit čas na čerstvém vzduchu – mnoho výhod oproti několikapatrovým panelákům nebo bytovým domům, mnohdy i bez výtahů. Městské části by mohli tyto uvolněné byty zrekonstruovat a využít pro jiné skupiny obyvatel, případně je prodat.
Bydlení za cenu auta
Bydlení v mobilní montované dřevostavbě je nejen ekologické a energeticky úsporné, ale umožňuje splnění nejrůznějších požadavků klientů. K dispozici je prakticky neomezený počet typů sestav vycházející z modulů 3,5×8 a 3,5×10 m.
Pro návrh řešení přesně podle přání klienta stačí sdělit velikost (1+kk, 2+kk, 4+1 atd..) a účel, ke kterému by měl modul či sestava modulů sloužit (chata, trvalé bydlení, provozovna apod.). A kolik to vše bude stát? Bydlet se tedy dá již za částku kolem 400 až 600 tis. Kč. A to už může být pro řadu lidí velmi zajímavá příležitost pořídit si vlastní bydlení.
REKLAMA
Zdroj: Mobile-point.cz
Jak získat finance na mobilní dům
Pořízení mobilního domu včetně pozemku můžete financovat běžným hypotečním úvěrem. Musíte však splnit některé podmínky. Pro financování hypotékou je nezbytné domek zkolaudovat jako běžnou nemovitost (včetně zápisu do katastru nemovitostí), a nebo se musí zastavit jiná nemovitost, která je spojena trvale se zemí (což mobilní dům není).
Tato problematika je poměrně široká a orientace v nabídkách jednotlivých bank i stavebních spořitelen může být pro zájemce o úvěr značně problematická. Profesionální poradenství je proto v tomto směru zcela na místě. Zkušený poradce doporučí a zajistí nejvhodnější úvěr s ohledem na vaše možnosti a potřeby a pomůže též s problematikou spojenou s katastrálním úřadem a zástavními listinami.
Autor je manažerem a finančním poradcem specializujícím se na hypoteční úvěry společnosti Fincentrum.