Povodně zlevní některé byty. Developerské projekty u vody čekají problémy
Před 11 lety nemovitosti v zatopených oblastech značně ztratily na své hodnotě. Ceny klesly téměř o 90 procent a zatopené pozemky byly takřka neprodejné. Noví investoři se do těchto lokalit nehrnuli a jediné světlo na konci tunelu byla protipovodňová opatření zaplavených měst.
„Nejrizikovější jsou regiony, kde se záplavy opakovaly a kde stále hrozí. Takovou oblastí jsou například Kralupy nad Vltavou nebo středočeské Zálezlice. Obecně jde o lokality, které ani povodňovými opatřeními nelze před velkou vodou uchránit, nebo kde ani val či zábrany není možné realizovat. Navíc povodňová opatření způsobují, že v místech, kde nově vodu udrží pod kontrolou, způsobí přebytek vody zase jinde,“ uvedl marketingový ředitel realitní společnosti ERA Reality Tomáš Kučera.
Developerům přibyly starosti
Lákavé poutače o tom, že právě v této lokalitě, kde developeři staví své nové projekty, se nemusíte bát povodní, leckde nebyly pravdivé. Povodní se bát nemusíte.
Pod vodou je například projekt společnosti Crestyl, který je na pomezí pražské Libně a Karlína. Developer tam podle serveru lidovky.cz buduje celou novou čtvrť za sedm a půl miliardy korun. Do problémů se tak o víkendu dostala nejen společnost, ale také zhruba třicet majitelů nových bytů.
„V průběhu víkendu proběhla evakuace a veškerá opatření k ochraně zdraví osob a majetku,“ uvedla Kamila Břeňková, mluvčí společnosti Crestyl. Od té doby je celý areál uzavřený a nikdo do něj nemá přístup. „Nemáme k dispozici žádné podrobnější informace,“ dodává Břeňková.
REKLAMA
Starosti bude mít společnost i s dalším prodejem bytů, kteří ještě neznají svého vlastníka. Oblast byla totiž už podruhé během 11 let zaplavena. Společnost bude muset byty hodně zlevnit, ale i tak bude kupce pravděpodobně marně vyhlížet.
Povodně postihly i v poslední době developersky zajímavý Karlín. Nepříjemnou situaci v této lokalitě tedy řeší například i firma PSJ. „Průběžně odčerpáváme vodu ze stavebních jam a věříme, že k jejich zaplavení nedojde,“ uzavírá Miroslav Fuks, mluvčí PSJ. Jenže i když nedojde k zaplavení, každý si pečlivě rozmyslí, zda si koupí byt v takto ohrožené oblasti.
Dopad povodní na ekonomiku bude menší než v roce 2002
Povodně na českou ekonomiku nebudou mít velký vliv. „Probíhající povodně by na tom neměly mnoho změnit. Pokud vycházíme z analogie s rokem 2002, kdy byly povodně podle dosavadních odhadů výrazně ničivější, byl dopad povodní do dynamiky růstu minimální (-0,05% na HDP v ročním horizontu). Tentokrát mohou mít povodně díky nižším škodám na infrastruktuře a výraznému propadu hospodářství v posledních kvartálech, na růst i lehce pozitivní dopad. Nakonec ale jeho dynamiku také výrazně neovlivní,” uvedl ekonom Ery, Jan Bureš.
Bureš take mimo jiné včera uvedl, že škody, které dopadnou na veřejné rozpočty, by se měly pohybovat spíše v řádu jednotek než desítek milliard korun. I kdyby byly nakonec vyšší, stát v tuto chvíli hospodaří se slušnými rezervami. Na dluhové službě se odhaduje vice než 10 mld korun a v případě vyšší potřeby nebude mít problém půjčit si na trzích.