EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Pozor na podvodníky. Za pomoc s dotazníkem si účtují 20 tisíc korun

 


 

Podle společnosti Provident Financial si ročně zažádá o oddlužení 24 tisíc žadatelů, při průměrném poplatku za sestavení insolvenčního návrhu 15 tisíc korun, si tak podvodníci mohou rozdělit kolem 360 milionů korun. Navíc ve smlouvách bývá uvedeno, že když oddlužení soud nepovolí, žadatel nemá nárok na vrácení poplatku zpět. Nebo naopak, když návrh uspěje, požaduje někdy daná společnost bonus ve výši 1 procenta z dlužné částky, nebo měsíční poplatek za správu dluhu.

Přitom například Poradna při finanční tísni nebo jiné neziskové organizace, pomáhají s těmito dotazníky zcela zdarma. Pokud si na pomoc s insolvencí dlužník najme právníka, zaplatí mu kolem pěti tisíc korun.

„Zoufalým lidem ve finanční tísni nabízejí pomoc nepoctiví podnikatelé, kteří jim naslibují pomoc s osobním bankrotem. Často se tváří jako finanční poradny. Ale na rozdíl od neziskových organizací, které pomáhají zdarma, si tyto firmy účtují nemalé poplatky,“ vysvětluje ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb. 

Dlužníci zaplatí v naději, že budou mít klid a zbaví se dluhů. Tito „zprostředkovatelé“ ale nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem, a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení. K insolvenci je přemlouvají, protože od každého dlužníka vyberou poplatek v rozmezí od 8 do 20 tisíc korun. Až 40 % žádostí o osobní bankrot je ale zamítnuto a lidé o tyto poplatky přijdou,“ dodává.

Co je insolvence?

Insolvenci neboli oddlužení vám může schválit jen soud. Dluhy však nesměly vzniknout z podnikání, dotyčný musí mít zaměstnání a zaručit se, že během pěti let splatí minimálně 30 procent ze svého dluhu. Pak bude dlužník žít pět let jen z životního minima, které je momentálně 3 126 korun pro jednotlivce. Více se dozvíte na stránkách MPSV. Z pohledu dlužníka je tedy úplně jedno, kolik si vydělá, vše (kromě životního minima) jde stejně na zaplacení dluhů. Soud ale může rozhodnout o záměrném snižování příjmu po pěti letech a nařídit další oddlužení.

REKLAMA

Oddlužení je v České republice možné od roku 2008. Letos tedy prvním dlužníkům končí živoření z životního minima.

Insolvence je výhodné pro dlužníka, ale už méně pro věřitele. Proto, když někomu půjčujete peníze, raději si zjistěte, zda bude schopen vám svůj dluh splatit.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024

tříleté oddlužení

Oddlužit během tří let se bude moci každý. Rizika se promítnou do cen, dopadnou na všechny

Vláda v druhé polovině června schválila návrh novely insolvenčního zákona. Předlohu mají nyní projednat poslanci. Došlo k zakotvení modelu, kdy se budou moci oddlužit všichni, jak podnikatelé, tak nepodnikatelé, během doby tří let, a to bez stanovení minimální výše procentuálního uspokojení věřitele. Tento krok může mít dopad na celou společnost, o peníze přijde státní rozpočet, i samotní […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • 24 června, 2013

    „Podle společnosti Provident Financial…“ Tak tihle lichváři by měli zavřít tlamu a mlčet.

    Autorka ať váží slova – a to konkrétně „podvod“.

    Dále je vidět, že o tomhle oboru ví naprostej prdlasj. Nikdo si k žádným 360 melounům nepřijde, naopak, zpracovatelům návrhů dluží klienti nemalé částky.

    Autorka píše zbytečné články o tématech, o kterých nic neví, jen aby od zaměstnavatele inkasovala odměnu. Není vona tak trochu „podvodník“?

    Odpovědět

  • Radek

    24 června, 2013

    Pěkné. Tak potrefená husa se ozvala velmi rychle :-)

    Odpovědět

  • Michal Horák

    29 září, 2013

    Pozor na GGB trading a milionový plán. Jsou to aktivity nechvalně známého pána, který si říká Luděk Gordon Vostrý. Slibuje závratné zhodnocení, ale důvěřivce obere o 50tisíc nebo o 100tisíc. Pozor na GGB trading, WINTALL, Milionový plán a především na Luďka Vostrého!
    Zde je popsáno, co a jak dělá:

    http://ggbtadin­g.blogspot.cz/

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    30 září, 2013

    Začátkem září 2013 jsem definitivně opustil tento projekt. Účastnil jsem se ho cca 0,5 roku. Bohužel jsem zjistil, že realita je poněkud jiná, než bylo prezentováno.

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    4 října, 2013

    Martin Kopáček – zpověď účastníka projektu nabízeného společností GGB Trading zastoupenou Ing. Luďkem Vostrým. – Luděk Vostrý v TV Nova http://ggbtadin­g.blogspot.cz/2013/10/­ludek-vostry-v-tv-nova.html

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    4 října, 2013

    Archiv reportáže publikované ve večerním zpravodajství TV Nova je k dispozici zde: http://tn.nova­.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-4–10–2.html

    Odpovědět