Pozor na podvodníky. Za pomoc s dotazníkem si účtují 20 tisíc korun
Podle společnosti Provident Financial si ročně zažádá o oddlužení 24 tisíc žadatelů, při průměrném poplatku za sestavení insolvenčního návrhu 15 tisíc korun, si tak podvodníci mohou rozdělit kolem 360 milionů korun. Navíc ve smlouvách bývá uvedeno, že když oddlužení soud nepovolí, žadatel nemá nárok na vrácení poplatku zpět. Nebo naopak, když návrh uspěje, požaduje někdy daná společnost bonus ve výši 1 procenta z dlužné částky, nebo měsíční poplatek za správu dluhu.
Přitom například Poradna při finanční tísni nebo jiné neziskové organizace, pomáhají s těmito dotazníky zcela zdarma. Pokud si na pomoc s insolvencí dlužník najme právníka, zaplatí mu kolem pěti tisíc korun.
„Zoufalým lidem ve finanční tísni nabízejí pomoc nepoctiví podnikatelé, kteří jim naslibují pomoc s osobním bankrotem. Často se tváří jako finanční poradny. Ale na rozdíl od neziskových organizací, které pomáhají zdarma, si tyto firmy účtují nemalé poplatky,“ vysvětluje ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb.
„Dlužníci zaplatí v naději, že budou mít klid a zbaví se dluhů. Tito „zprostředkovatelé“ ale nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem, a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení. K insolvenci je přemlouvají, protože od každého dlužníka vyberou poplatek v rozmezí od 8 do 20 tisíc korun. Až 40 % žádostí o osobní bankrot je ale zamítnuto a lidé o tyto poplatky přijdou,“ dodává.
Co je insolvence?
Insolvenci neboli oddlužení vám může schválit jen soud. Dluhy však nesměly vzniknout z podnikání, dotyčný musí mít zaměstnání a zaručit se, že během pěti let splatí minimálně 30 procent ze svého dluhu. Pak bude dlužník žít pět let jen z životního minima, které je momentálně 3 126 korun pro jednotlivce. Více se dozvíte na stránkách MPSV. Z pohledu dlužníka je tedy úplně jedno, kolik si vydělá, vše (kromě životního minima) jde stejně na zaplacení dluhů. Soud ale může rozhodnout o záměrném snižování příjmu po pěti letech a nařídit další oddlužení.
REKLAMA
Oddlužení je v České republice možné od roku 2008. Letos tedy prvním dlužníkům končí živoření z životního minima.
Insolvence je výhodné pro dlužníka, ale už méně pro věřitele. Proto, když někomu půjčujete peníze, raději si zjistěte, zda bude schopen vám svůj dluh splatit.