EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Šostý

02. 01. 2013

3 komentáře

Příběh člověka: Strmý pád do dluhové pasti

 


 

Seznamte se s Josefem Vyskočilem. Pan Josef pochází z běžné středostavovské rodiny, otec pracuje jako stavbyvedoucí, matka uplatňuje své vysokoškolské ekonomické vzdělání v pojišťovně. Přestože je Josefovi téměř 30 let, stále studuje, přesněji řečeno – je věčným studentem. Postupně prošel studiem na medicíně, ČVUT a nyní dokončuje studium práv. Jeho rodiče ho v jeho studiích vždy podporovali s vědomím, že je to jejich jediný syn. A zde je možná počátek problému – přílišná rodičovská dobrota a full service rodičů synovi.

Zhruba před 5 lety se pan Josef po několikaměsíčním vztahu rozhodl nastěhovat k přítelkyni a osamostatnit se od rodičů. Rozhodl se konečně postavit na vlastní nohy a žít plnohodnotný život se svou partnerkou, taktéž studentkou. Vzhledem ke své povaze se ujal role „živitele rodiny“, takže koupi vybavení domácnosti, automobilu, úhrady nájemného, financování dovolených, to vše nesl na svých bedrech on, přítelkyně zajištovala spíše stravování a péči o domácnost. Takto rapidně zvýšené výdaje se Josef rozhodl řešit přirozeně prací, jenomže vzhledem ke studijním povinnostem šlo o aktivity spíše sezonní, či několikaměsíční; to ale bylo v kontrastu s nutností pravidelných měsíčních plateb. A jelikož před svou partnerkou nechtěl působit jako muž, který nedokáže uživit rodinu, rozhodl se tuto nepravidelnost a nestálost příjmů řešit půjčkami. Vždyť je tak snadné je získat!

Vzhledem ke statutu studenta se nejprve obrátil na bankovní domy; postupem času využil veškeré dostupné možnosti studentských kontokorentů a kreditních karet v celkové výši cca 80 000 Kč s úrokovou mírou od 12 % p.a. do 19 % p.a. Výhodou bylo, že kontokorenty měly obvykle obnovovací cyklus půl roku případně rok, takže stačilo v tomto cyklu půjčenou hotovost v jeden den dorovnat a hned druhý den opět vyčerpat.

Postupem času ale tento objem prostředků nestačil, a tak se Josef obracel na bankovní i nebankovní domy s žádostí o kontokorenty, kreditní karty a úvěry jako běžný občan. Rozmezí úrokové míry z těchto produktů bylo mezi 12 % p.a. a 54 % p.a. Ve finální části, kdy Josef řešil již pouhé „vytloukání klínu klínem“ se několikrát obrátil i na společnosti typu Provident Financial, kde se úroková míra pohybovala kolem 200 % p.a.

V nejkritičtějším období měl pan Josef 22 produktů (5 kreditních karet, 5 kontokorentních úvěrů, 1 účelový a 11 neúčelových úvěrů) v celkové výši 532 000 Kč, přičemž měsíčně splácel cca 11 000 Kč (jistina cca 4 500 Kč a úroky včetně poplatků cca 6 500 Kč).

REKLAMA

Několikrát se pokoušel s věřitelskými institucemi vyjednat konsolidaci úvěrů, leč bez úspěchu. Zvažoval i možnost osobního bankrotu, ta ale též nepřicházela v úvahu vzhledem k povaze jeho práce (prioritou bylo dostudovat). Neúnosnost své situace si moc dobře uvědomoval, na druhou stranu rodiče ani jeho partnerka neměli o závažnosti jeho problému ponětí a ani přátelé mu nebyli schopni pomoci v nějakém smysluplném rozsahu. Mísila se v něm hrdost a pocit, že obtíže musí zvládnout sám s racionálním nahlížením situace, která neměla bez vnější pomoci řešení.

Po měsících váhání se nakonec před rokem odhodlal svým rodičům a přítelkyni svěřit a úplně odkrýt karty. Po počátečním šoku převážila racionalita a naplnilo se přísloví „v nouzi poznáš přítele“. Přítelkyně nezatížená dluhy si vzala studentský úvěr Gaudeamus ve výši 200 000 Kč se splatností 10 let a úrokovou sazbou necelých 8 % p.a., který jí Josef pravidelně splácí částkou kolem 3 000 Kč měsíčně. Zbylou částku cca 332 000 Kč uhradili rodiče s tím, že ji Josef začne splácet, jakmile dokončí svá studia. S rodiči i přítelkyní uzavřel písemnou dohodu, že do konečného splacení všech jeho závazků nebude žádat o jakékoliv úvěrové produkty, že bude v pravidelných intervalech předkládat výpisy z registrů bankovních i nebankovních institucí a že bude disponovat pouze jedním bankovním účtem.

Jaké si z Josefova příběhu vzít ponaučení? Buďte realističtí, neutrácejte za věci, na které nemáte, nepodceňujte riziko dluhové spirály a před svými blízkými nemějte tajnosti. Ale především – řešte své problémy dříve, než vám přerostou přes hlavu.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • pf

    2 ledna, 2013

    No vzdělání pán sice má, ale vzdělaný není. Rozhodně má malý společenský rozhled a mizivé ekonomické povědomí.

    Odpovědět

  • KAB

    3 ledna, 2013

    Upřímně řečeno, to je článek o naprostém troubovi a tedy typickém klientovi, který si vezme úvěr bez použití mozku. Jen má obrovské štěstí, že to za něj zaplatili ostatní.

    Odpovědět

  • anonym

    4 ledna, 2013

    Moc hezká novoroční pohádka (jak dlouho autor vymýšlel scénář?) – a samozřejmě s dobrým koncem. Možná by stálo za to nabídnout Troškovi coby námět…

    Odpovědět