EUR 24.975

USD 22.535

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.975

USD 22.535

Text: Petr Gola

11. 05. 2016

Příjem z pronájmu jako zajištění v předčasném důchodu

 


 

Předčasný důchod je oproti řádnému důchodu finančně nevýhodný. Dřívější odchod do penze je sankciován formou krácení. Lidé, kteří se však ocitnou v předdůchodovém věku bez zaměstnání nebo mají zdravotní problémy nedostačující k přiznání invalidního důchodu, však musí po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti odejít do předčasného důchodu, neboť by byli zcela bez pravidelného měsíčního příjmu.

Příjem z pronájmu jako přilepšení k předčasnému důchodu

Investice do další nemovitosti v produktivním věku lze chápat i jako finanční zajištění na penzi. Pravidelný příjem z pronájmu může být významným dodatečným finančním zdrojem v důchodu. Příjem z pronájmu je daňově výhodný a penzista může mít libovolně vysoký příjem z pronájmu a tato skutečnost nemá vliv na jeho pobíraný státní důchod. Ani předčasný.

  • Předčasný důchodce nemůže mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. V předčasném důchodu tedy nelze mí příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění.
  • Možnosti výdělku během předčasného důchodu do dosažení řádného důchodového věku jsou tedy velmi omezené. Zákonná podmínka je splněna např. při práci na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně.
  • Příjem z pronájmu nezakládá účast ne nemocenském pojištění. Z příjmu z pronájmu se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Předčasný důchodce může mít libovolně vysoký příjem z pronájmu a současně pobírat předčasný důchod.

Pravidelný příjem z pronájmu může dorovnat životní úroveň

Odchodem do předčasného důchodu citelně klesá životní úroveň. Např. při odchodu do předčasného důchodu tři roky před dosažením řádného důchodového věku klesá životní úroveň o více než čtvrtinu. Tento finanční výpadek oproti řádnému důchodu může kompenzovat právě pravidelný příjem z pronájmu.

Praktický příklad

Paní Nováková má průměrnou měsíční mzdu za odpracované roky 27 280 Kč v současné hodnotě, získá dobu pojištění v rozsahu 41 let a odejde v roce 2016 do předčasného důchodu přesně tři roky před dosažením řádného důchodového věku, což je v případě paní Novákové nejdříve možný termín. Paní Hájková má průměrnou měsíční mzdu za odpracované roky rovněž 27 280 Kč v současné hodnotě, ale získá dobu pojištění v rozsahu 44 let, protože odejde do řádného starobního důchodu.

  • Měsíční předčasný důchod paní Novákové dle legislativy roku 2016 činí 9 685 Kč. Měsíční starobní důchod paní Hájkové je 12 926 Kč.
  • Přestože měla paní Nováková stejně vysoké příjmy v produktivním životně jako paní Hájková, tak měsíční státní důchod paní Novákové nedosahuje ani 75 % důchodu paní Hájkové.
  • Paní Nováková však bude mít během předčasného důchodu pravidelný příjem z pronájmu a pokles životní úrovně při odchodu do předčasného důchodu nebude tak velký.

Předčasní důchodci často neplatí z pronájmu žádné daně

Pravidelný příjem z pronájmu v předčasném důchodu je výhodný i z daňového hlediska. Z příjmu z pronájmu se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Předčasní důchodci přitom mají vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, neboť zdravotní pojištění za ně platí stát.

REKLAMA

I předčasní důchodci mají nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a při splnění zákonných podmínek i na další daňové slevy. Daňový základ z pronájmu je příjem ponížený o výdaje, přičemž je možné uplatnit výdaje ve skutečné výši, nebo 30% výdajovým paušálem. I při uplatnění pouze základní daňové slevy na poplatníka se neplatí při příjmech z pronájmu daň z příjmu do hrubého zisku (příjem – výdaj) 165 600 Kč. Při uplatnění 30% výdajového paušálu je možné mít roční příjem z pronájmu ve výši 236 500 Kč a neplatit nic na dani z příjmu.

I při nulové daňové povinnosti je však nutné podat daňové přiznání na finančním úřadu.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení, naději vidí v nových technologiích a možnostech financování

Osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát. Na bydlení si proto poctivě spoří a zbytek financí plánují získat pomocí úvěrů a hypoték. Tři čtvrtiny těch, kteří plánují koupi nebo rekonstrukci, zvažují udržitelnou nemovitost. 48 % Čechů je ochotno si […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025

Kvůli vysokým nájmům se lide sestěhovávají spíše z nutnosti než z lásky

Mnoho párů zvažuje společné bydlení nikoli z romantických pohnutek, ale kvůli ekonomickému tlaku. Nájmy jsou po celém Česku na nových rekordech a páry hledají cestu, jak snížit podíl nákladů na bydlení v rámci celkového rozpočtu domácnosti. Více se tak prosazuje také spolubydlení nebo skupinový pronájem rodinných domů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 02. 2025