EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?

 

Pokud vlastníte nemovitost a pronajímáte ji, tak příjmy z pronájmu je možné danit dvěma způsoby. Můžete využít 30% paušální náklady, nebo uplatnit reálné náklady. Při uplatnění reálných nákladů lze pak mimo jiné využít paušální náklady na dopravu, které můžou činit až 48 000 Kč za rok.

Loading



 

Jak se daní příjmy z pronájmu?

Příjmu z pronájmu se uvádí do daňového přiznání dle §9 zákona o daních z příjmu. Pokud nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba, není nutné mít speciální povolení nebo živnostenský list, stačí příjmy uvést do daňového přiznání do přílohy č.2.

Příjmy z pronájmu se poté daní jako 15% daň z hrubého zisku, tedy z příjmů z pronájmu po odečtení nákladů na získání těchto příjmů. Náklady můžete počítat buďto paušálně, jako 30% paušál, nebo uplatňovat reálné náklady. Do reálných nákladů patří například: odpisy nemovitosti, úroky z úvěru (hypotéky nebo ze stavebního spoření), náklady na vybavení, poplatky realitní kanceláři, daň z nemovitosti a jiné. Mezi reálné náklady také patří tzv. paušál na dopravu.

Také si přečtěte: Jak se daní příjmy z pronájmu?

Co jsou paušální výdaje na dopravu?

Paušál na náklady na cesty automobilem je až 5 000 Kč měsíčně, tedy 60 000 Kč ročně. Tyto paušální výdaje může použít:

REKLAMA

  • fyzická osoba, která auto využívá pro získání příjmů z podnikání nebo příjmů z pronájmu,
  • právnická osoba, která používá auto ke služebním účelům.

Pro paušální výdaje při příjmu z pronájmu platí, že pokud používáte auto pouze k záležitostem kolem pronájmu, můžete využít celý paušální výdaj. Pokud používáte auto i k soukromým účelům, výdajový paušál se krátí na 80 %, měsíčně tak můžete uplatnit 4 000 Kč, za rok to dělá 48 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že výjezdů v souvislosti s pronájmem nemovitostí se nekoná až tolik, tak jako fyzická osoba nejspíš nebudete mít vozidlo určené speciálně jen k obstarání pronájmu, v takovém případě můžete využít pouze zkrácený paušál 4 000 Kč.

Jaké podmínky je nutno splnit pro uplatnění paušálu na dopravu při danění příjmu z pronájmu nemovitosti?

Jako fyzická osoba musíte být vlastníkem automobilu, tento automobil nesmí být součástí obchodního majetku. U vozidla není nutné platit silniční daň, pokud je paušál na dopravu uplatňován pouze u příjmů z pronájmu. Pro příjmy z podnikání a uplatnění paušálu na dopravu je nutné platit silniční daň.

Jako vozidlo se počítá osobní automobil, motocykl, tříkolka, čtyřkolka, autobus, nákladní automobil a další. Paušál na dopravu ovšem není možné použít, pokud máte vozidlo půjčené bezplatně (například od někoho z rodiny), stejně tak nemůžete vozidlo přenechávat i jen na část měsíce jiné osobě k užívání. Paušální výdaj můžete klidně použít i u vozidla na leasing nebo v úplatném nájmu.

REKLAMA

Paušál na dopravu se uplatňuje zásadně za celé měsíce a celý měsíc je nutné mít vlastní vozidlo k vlastnímu užívání. Pokud dojde k pořízení nového vozidla, je možné paušál uplatnit jen za část měsíce poměrným výpočtem podle počtu dnů používání vozidla. Paušál se uplatňuje na vozidlo. Pokud tak pronajímáte více nemovitostí, tak paušál je možné uplatnit pouze jednou.

Příjem z pronájmu: platí se silniční daň na auto?

Pronájem bytu jako takový není dle §9 zákona o daních z příjmu podnikáním. Není nutno na něj mít živnostenské povolení. Dle definice podnikání v obchodním zákoníku nebo živnostenském zákoně se nejedná o podnikatelskou činnost a vozidlo využívané pro získání příjmů z pronájmu nesplňuje definici pro auto k podnikání. A za takové vozidlo není nutné platit silniční daň, ani podávat daňové přiznání k silniční dani.

Reálné výdaje na provoz auta a paušál na dopravu

Pokud uplatňujete paušál na dopravu, není už možné využít žádné další výdaje při provozu auta. Jako například výdaje na pohonné hmoty nebo poplatky zaplacené za parkování. Má se za to, že tyto výdaje jsou už zahrnuty do paušálu.

Při příjmech pouze z pronájmu není v autě nutné vést deník jízd.

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Zájem o nájmy je velký a pronajímá se rychle, ceny rostou

Zájem o pronájmy nemovitostí v posledních letech setrvale roste. Meziroční nárůst cen ve třetím čtvrtletí je necelých 6 %. Přestože cena pronájmů za poslední roky vzrostla, mají majitelé své nemovitosti poměrně rychle pronajaté. Průměrná inzertní doba u malých bytů byla v období do července do září tohoto roku 34 dní. Vyplývá to z analýzy realitního portálu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 11. 2024

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Studenti rozhýbali trh s bydlením. Nájemníky to nepotěší

Se začátkem akademického roku 2024 dochází k výraznému nárůstu poptávky po nájemním bydlení v univerzitních a krajských městech. Tato zvýšená poptávka, která je obzvláště silná ze strany studentů hledajících ubytování mimo vysokoškolské koleje, vyústila v meziroční růst cen nájmů o 5 %. Růst cen je patrný zejména u menších bytů typu 1+1 a 1+kk, které […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Alena

    7 ledna, 2020

    Alena

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    8 ledna, 2020

    dobrý den, fyzická osoba může paušální výdaj použít při dosažení, zajištění nebo udržení příjmu z pronájmu. při případné kontrole by toto měla i doložit.

    Odpovědět

  • Pavel Horák

    21 ledna, 2020

    Domnívám se, že odpověď není správná, neboť „Při příjmech pouze z pronájmu není v autě nutné vést deník jízd.“ Takže nemusím prokázat, že v daném měsíci jsem jízdu opravdu uskutečnil.

    Odpovědět

  • Zdeněk

    7 února, 2020

    Dobrý den,mmohu úplatu paušál na dopravu 4 tisíce měsíčně když pronajímány být je ve stejném městě kde bydlím děkuji

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    21 ledna, 2020

    dobrý den, dokládat konkrétní jízdu není třeba, ale měl byste být schopen vysvětlit, že auto potřebujete pro získání či udržení onoho příjmu z pronájmu.

    Odpovědět

  • Pavel Horák

    21 ledna, 2020

    Mám dotaz – při příjmu za pronájem pozemku ve výši 100 000 Kč mohu uplatnit paušální výdaje ve výši 30 %, tedy 30 tisíc.
    Pokud uplatním skutečné výdaje, daň z nemovitostí 10 000 Kč a v nich paušál na dopravu 48 000 Kč, mělo by to být pro mě vždy výhodnější. Je tomu tak…?

    Odpovědět

  • pronájem paušál doprava

    26 května, 2020

    dobrý den, pronajímám byt za 60 000 ročně. Je výhodnější odečíst 48 000 paušál na dopravu, než 30%? zbylo by mi ke zdanění tedy 12 000 Kč

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    21 ledna, 2020

    při ročním příjmu za pronájem 100 000 Kč to tak opravdu vychází.

    Odpovědět

  • Jirka

    25 ledna, 2020

    Rad bych využil výdajové paušál na dopravu v ročním vyúčtování spojené s pronájmem bytu. V rodině máme však 2 soukromé automobily (já a manželka) Lze tento výdajový paušál použit právě jednou nebo oba dva automobily, tj 2×48000?
    Oba dva vozy jsou registrovaný na mne, ale daňové přiznání související s pronájmem bude podávat nejspíš manželka. Máme SJM.

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    31 ledna, 2020

    při paušálu na dopravu lze použít až tři auta. druhé a třetí použité auto se považuje za auto použité k podnikání. u takovým vozidel je nutno platit silniční daň.

    Odpovědět

  • Marcela

    22 května, 2020

    V nájemní smlouvě nemám přesně určenou částku za čistý nájem a za poplatky za služby, pouze je v ní uvedeno nájemné včetně poskytovaných služeb = 9.500,-kč.
    Podle SIPO, v kterém mě měsíčně odcházejí platby: TV+rozhlas, kabelová TV, internet, elektřina a služby byt, je ale jasně prokazatelné, že můj čistý nájem je 4.500,-kč
    Můžu v daňovém přiznání udávat právě tuto částku 4.500 a z ní pak paušálně odečíst 30% náklady? Nebo musím díky nevhodně sepsané smlouvě uvádět celkovou sumu 9.500,-kč? A z ní pak tedy buď odečíst 30% nákladů a nebo tedy podle dokladů SIPO a vyúčtování si toto odečíst a zbytek zdanit?
    Můžu i jako nepodnikatel (zaměstnanec ) i já uplanit paušál na dopravu za účelem získání příjmu z pronájmu?

    Odpovědět

  • Lada

    12 května, 2021

    TV+rozhlas, kabelová TV, internet, elektřina a služby byt jsou Vaše „náklady na zajištění a udržení příjmů“, čili jdou každý měsíc do nákladů proti příjmům, což je ve Vašem případě celé nájemné + služby 9500,-Kč.
    Také můžete odečíst pojištění bytu, daně z nemovitosti paušál na dopravu a další odpočitatelné položky. Je lepší použít skutečné náklady než 30% paušál.

    Odpovědět

  • Hana Bartušková

    22 května, 2020

    dobrý den, daněný příjem je v tomto případě nejspíš nájemné uvedené ve smlouvě. přičemž platí, že SIPO není možné použít jako reálný náklad. pokud jde o paušál na dopravu, můžete ho použít i jako nepodnikatel. ovšem platí, že paušál na dopravu nemůže použít při využití 30% paušálních nákladů, musíte účtovat reálné náklady.

    Odpovědět

  • Pepa

    14 května, 2021

    Dobrý den, bydlím v Praze. Pronajímám byt na druhém konci města. Mohu využít paušál na vozidlo i v tomto případě, navíc když je tím vozidlem elektrický skútr e-Babeta? Děkuji.

    Odpovědět

  • Roman

    9 července, 2021

    Dobrý den, jsem fyzická osoba pronajímající byt. Chci uplatnit paušál na dopravu. Automobil však nevlastním. Poskytl mi ho zaměstnavatel dle dohody o poskytunutí vozu k soukromým účelům, platba za soukromě ujeté kilometry jsou mi strhávány ze mzdy. Vozidlo je navíc pořízeno na operatvní leasing. Mohu na takové vozidlo uplatnit paušál na dopravu? Děkuji.

    Odpovědět

  • Karel

    22 února, 2022

    Mám dotaz k jedné odpovědi zde „při paušálu na dopravu lze použít až tři auta. druhé a třetí použité auto se považuje za auto použité k podnikání. u takovým vozidel je nutno platit silniční daň“
    Všude píšou že při příjmu jen z pronájmu když se použije paušál na auto 4000 kc nebo 5000 kc x 12 se silniční daň neplatí. Kde se toto píše že v případě příjmu jen z pronájmu se silniční daň platí u druhého a třetího auta. Děkuji Karel

    Odpovědět

  • Milan

    12 března, 2022

    Prosím o sdělení, zda je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu motocyklem (L) , který je v majetku firmy. Děkuji

    Odpovědět

  • Martin Staněk

    30 června, 2023

    Pokud pronajímám více bytů, v různých částech ČR, můžu těch 48,000 použít na každý byt nebo se to váže k jednomu autu, bez ohledu na počet bytů? Děkuji

    Odpovědět