Přístup rodičů ke stavebnímu spoření dítěte dle nového občanského zákoníku
Jak zákon káže…
Nový občanský zákoník stanovil, že k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.
Takto se stanovuje, že rodiče např. při ukončení smlouvy o stavebním spoření dítěte by měli předložit stavební spořitelně souhlas opatrovnického soudu s ukončením této smlouvy.
Stavební spoření „na dítě“
Z praxe vyplývá, že řada stavebních spoření je vedena „na dítě“ k získání výhod stavebního spoření. Rodiče, kteří tak zasílají pravidelné platby na stavební spoření dítěte, nesprávně předpokládají, že mohou stavební spoření dítěte kdykoliv ukončit a volně nakládat s naspořenými finančními prostředky.
Pro rodiče nová zákonná úprava představuje zvýšenou časovou, finanční a administrativní zátěž k zajištění ukončení smlouvy o stavebním spoření, kdy v řadě případů bude nutné vyhledat advokáta k sepisu návrhu podání na opatrovnický soud, a to včetně zastupování před opatrovnickým soudem.
Nový občanský zákoník § 898 |
Odst. 1 k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. (3) K právnímu jednání rodiče, k němuž schází potřebný souhlas soudu, se nepřihlíží. |
Z praxe stavebních spořitelen
Přístup některých stavebních spořitelen může být odlišný v požadavku zajištění souhlasu opatrovnického soudu k ukončení stavebního spoření dítěte, proto doporučujeme již při sjednání nebo před ukončením stavebního spoření dítěte prodiskutovat tuto otázku s danou stavební spořitelnou. K osvětlení problematiky jsme požádali o vyjádření tiskový odbor České spořitelny:
Vyžaduje Vaše stavební spořitelna vždy od rodičů nezletilého předložení souhlasu opatrovnického soudu s výpovědí smlouvy o stavebním spoření dle § 898 NOZ nebo Vám postačí předložení žádosti obou rodičů s ověřenými podpisy?
„Ano, vyžaduje. Ustanovení § 898 nového občanského zákoníku stanoví, že k právnímu jednání (nové označení právního úkonu), které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. Výpověď smlouvy o stavebním spoření se netýká zanedbatelné majetkové hodnoty, neboť stavební spoření běžně představuje minimálně několik desítek tisíc korun a současně jde o výjimečnou záležitost, neboť výpověď takové smlouvy jistě není činěna každý den. Z naší praxe můžeme potvrdit, že tento náš výklad, tj. souhlas opatrovnického soudu s výpovědí smlouvy o stavebním spoření nezletilého účastníka, české soudy plně sdílejí a schvalování výpovědí se u soudů stalo rutinní praxí, jež nečiní žádné potíže. V současné době již evidujeme řádově několik stovek pozitivních rozsudků, které nasvědčují jednak tomu, že praxe je již ustálena a současně tomu, že náš výklad uvedeného ustanovení nového občanského zákoníku byl správný.“