EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

0 komentářů

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

 

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Loading



 

Základním kritériem je územní plán a úmysl stran

V předmětném sporu se jednalo o prodej dvou pozemků, které byly prodávajícím osvobozeny od DPH. Prodávající považoval tyto pozemky za nestavební, neboť nebyly předmětem žádných správních kroků. Které by měly vést ke zhotovení konkrétní stavby. Na druhé straně, správce daně pozemky označil za stavební a doměřil prodávajícímu DPH na výstupu. NSS ve svém rozhodnutí potvrdil, že rozhodujícím faktorem pro vymezení stavebních pozemků je úmysl stran dodat či nabýt pozemek k zastavění a dále související správní úkony za účelem zhotovení stavby, čímž je především územní plán.

Další důležité aspekty při posuzování

Ve své argumentaci soud zdůraznil, že pro účely DPH je rozhodující nejenom záměr smluvních stran, ale i další skutečnosti, které vypovídají o záměru smluvních stran. To může být i znalecký posudek a územní plán. Tyto dokumenty dokládají, že pozemek lze zahrnout mezi stavební pozemky, a tím pádem na něj může být aplikována DPH.

Praktické doporučení pro prodávající a kupující

Vzhledem k přísnému přístupu finanční správy a judikatury je nezbytné, aby strany před prodejem nebo koupí pozemku důkladně prověřily, zda je pozemek v územním plánu označen jako stavební a zda splňuje další potřebná kritéria pro zastavitelnost. Toto může zahrnovat vyhotovení znaleckého posudku nebo získání územně plánovací informace. V neposlední řadě je nutné především vycházet ze záměru obou smluvních stran.

Závěr

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu představuje klíčový milník ve výkladu, jakými pravidly se řídí zdaňování prodeje stavebních pozemků. Je důležité, že v rámci právního řádu ČR byly objasněny kritéria pro klasifikaci stavebních a nestavebních pozemků, což má přímý dopad na všechny ekonomické subjekty v realitním sektoru. Ve světle těchto nových skutečností je více než kdy jindy potřeba pečlivě zvážit všechny aspekty při koupi či prodeji pozemků, aby bylo možné správně aplikovat režim DPH.

Autor: Michael Pleva, daňový poradce a Associate Partner kanceláře Rödl & Partner

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *