Velkou výhodou družstevního bytu je nízká cena, ale nezapomeňte do výsledné částky započítat nesplacenou anuitu. Ta může činit i několik set tisíc korun. Pokud je však anuita splacená a družstvo souhlasí s prodejem bytu do osobního vlastnictví během jednoho roku, může se jednat o velice výhodnou koupi. Na takový byt vám totiž některé banky půjčí, aniž byste museli ručit jinou nemovitostí.
„Velkou výhodou je, že v případě prodeje družstevního bytu (podílového členství) prodávající neplatí žádnou daň z převodu nemovitosti, popřípadě daň z příjmu. Toto je v porovnání s koupí bytu v osobním vlastnictví velká úspora,“ doplňuje Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.
Samozřejmě pokud máte peníze v hotovosti a je ve vašich finančních možnostech okamžitě zaplatit byt i splatit výhodu, můžete mít radost z výhodné koupě. Jenže někdy u družstevních bytů nelze anuitu splatit okamžitě. Družstvo totiž může trvat na jejím postupném splácení. V případě, že hotovost nemáte, banka vám na takový byt z pravidla nepůjčí. Zvlášť, pokud nebudete ručit jinou nemovitostí.
Družstevní byt také můžete financovat v hotovosti a nechat si tyto prostředky proplatit zpětně od banky. Obvykle to bývá dva roky zpětně, což umí UniCredit Bank a Hypoteční banka, nebo Sberbank, která investici proplatí až tři roky zpětně.
„Nevýhodou pro kupujícího je, že družstevním podílem se nedá ručit, tzn., nelze na něj dát zástavní právo. Proto se na koupi družstevního bytu nedá sjednat klasický hypoteční úvěr, ale tzv. předhypoteční úvěr. Ovšem jen za předpokladu, že družstvo převede bytovou jednotku do osobního vlastnictví a to nejpozději do jednoho roku. Anebo je možné mít zajištění jinou nemovitostí, která má dostatečnou hodnotu a je v osobním vlastnictví,“ říká Martin Bílek.
Ručte jiným bytem
Další možností je ručit za družstevní byt jinou nemovitostí. Zástavu například bytem rodičů je možné nechat po celou dobu trvání úvěru, nebo do té doby, než bude splacena anuita a banka povolí ručení zmíněným bytem.
Využít kupující může i stavební spoření, a to v případě, že nemovitost nikdy nebude možné převést do osobního vlastnictví. Takovou variantu však odborníci nedoporučují, protože úročení v tomto případě bude bezpochyby vyšší. Tím pádem se úvěr i celá koupě bytu prodraží. Navíc bude banka pravděpodobně požadovat dalšího člověka, který bude za půjčku ručit.
Také se stává, že kupující bude ručit bytem, který je v tuto chvíli družstevní. Jestliže jste se rozhodli pro tuto variantu, bude vás čekat spousta dokládání, řešení a jednání s družstvem, či bankou.
Podmínky pro ručení družstevním bytem: |
|