EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Hana Bartušková

21. 02. 2020

2 komentáře

Daňové přiznání, když jste loni prodali nemovitost

 

Pokud jste loni prodali nemovitost a tento prodej nebyl osvobozený od daně z příjmu, jste povinni podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu. Jak se daňové přiznání podává a jakou budete platit daň?

Loading



 

Prodej nemovitosti a daň z příjmu

Prodej nemovitosti je od daně z příjmu osvobozen v několika případech. Ve stručnosti platí, že pokud jste v nemovitosti bydleli a tato nemovitost nebyla jen investičním aktivem, tak daň z příjmu při prodeji neplatíte. To samé platí, pokud nemovitost prodáváte jen proto, že si chcete postavit nebo koupit lepší a vhodnější bydlení. A zpravidla daň nebudete platit ani u dědictví.
Konkrétně jsou podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti následující. Daň z příjmu neplatíte, pokud splníte alespoň jednu z těchto podmínek:

  • jste v nemovitosti bydleli déle než 2 roky,
  • jste nemovitost vlastnili déle než 5 let,
  • příjem z prodeje nemovitosti použijete pro řešení vlastní bytové potřeby,
  • pokud jste nemovitost zdědili a podmínky pro osvobození splnil zůstavitel.

Jak vyplnit daňové přiznání při prodeji nemovitosti

Pokud od daně osvobozeni nejste, je nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu. Příjem z prodeje je příjem dle §10 zákona o daních z příjmu, což jsou tzv. ostatní příjmy. Daň se platí ze zisku z prodeje, což znamená, že proti příjmům můžete použít náklady spojené s nákupem i prodejem nemovitosti.
Daňové přiznání musíte podat vždy, kdy nejste od daně osvobozeni. Pokud jste zaměstnaní, tak vám zaměstnavatel nemůže provést roční zúčtování daně a musíte podat daňové přiznání. Stejně musíte daňové přiznání podat při prodeji nemovitosti jako starobní důchodce nebo jako osoba, která nemá jiné zdanitelné příjmy.
Daňové přiznání je nutné letos podat do 1. dubna 2020 a doložit k němu veškeré další povinné přílohy. To je například potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele a potvrzení nároků na daňové slevy i daňové odpočty.

Prodej nemovitosti a daňové slevy

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti si můžete také snížit použitím daňových slev: základní sleva na poplatníka, daňová sleva na studenta, sleva na invaliditu a ZTP/P, školkovné, daňová sleva na manžela bez zdanitelných příjmů. Zpravidla tyto slevy využije poplatník při danění příjmů ze závislé činnosti (ze zaměstnání). Ale pokud takové příjmy nemáte, můžete tyto slevy použít i při příjmu z prodeje nemovitosti.
Stejné pravidlo platí i pro daňové odpočty: na životní pojištění, na penzijní připojištění, úroků z hypotéky, na příspěvky odborům, na bezúplatná plnění nebo za zkoušky potvrzující vzdělávání. Slevy na dani a nezdanitelné části daně můžou daňovou povinnost snížit až na minimum.

Jaké jsou náklady při prodeji nemovitosti

Od prodejní ceny si můžete při výpočtu daně z příjmu odečíst náklady na pořízení nemovitosti. A také náklady, které byly vynaloženy v souvislosti se získáním příjmu z prodeje. V praxi jde nejčastěji o náklady s úklidem a případnou úpravou nemovitosti, s vyklízením nemovitosti. Stejně tak si můžete započíst náklady na služby realitní společnosti a náklady na vystavení inzerátu k prodeji (fotograf, poplatky).

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodat nemovitost s nájemníkem

Jak prodat nemovitost s nájemníkem

Můžete prodat nemovitost, kterou pronajímáte? Krátkou odpovědí je, že samozřejmě ano. Je to vaše nemovitosti a můžete si s ní dělat, co jen budete chtít. Dlouhou odpovědí je pak návod, jak na to, aby to bylo co nejrychlejší a neefektivnější.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2024

progresivní daň 2024

Kdy budete platit z příjmu progresivní daň 2024

Daň z příjmu je v ČR stanovena na 15 %. Od určité výše příjmů je ale daň z příjmů stanovena na 23 % a platí se solidární daň. Vyšší daň zaplatíte pro všechny příjmy, které přesáhnou stanovený limit. Pro rok 2024 platí limit 1 582 812 Kč hrubého příjmu ročně. Jaké jsou případy, kdy tuto […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • pan Pavel

    23 února, 2020

    Jsem zůstavitel a prodal jsem cizí nemovitost. Chci použít peníze na řešení vlastní bytové potřeby. Musím podat přiznání? 🙂

    Odpovědět

  • dotaz

    13 října, 2020

    Dobrý den,dostal jsem polovinu rd darem od maminky maminka dále v domě bydlela a já platil všechny poplatky asi po čtyřech jsem prodal svoji polovinu sestřenici a tak bych se chtěl zeptat
    jak je to s placením daně z příjmu. Děkuji Janda

    Odpovědět