Pronajímáte byt? Pozor na smlouvu, ohlídejte i způsob doručování
Při pronájmu nemovitosti je správně nastavená nájemní smlouva naprosto zásadní. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, případy, kdy nájemník byt zničí, neplatí nájemné a odmítá se vystěhovat jsou stále častější a možnosti pronajímatele jsou přitom velmi omezené. I okrajové ustanovení o doručování, kterému zpravidla není přikládána velká pozornost, proto může zachránit vlastníkovi nemovitosti jeho majetek.
„V současné době díky dramaticky rostoucí ceně nemovitostí výrazně roste i zájem o pronájmy. Pronajímatel si tak sice může více vybírat, kdo se do jeho bytu nastěhuje, ale i tak by měl být velmi obezřetný zejména co se týče nájemní smlouvy. Pokud v ní chybí některá ustanovení, tak může vystěhování neplatícího nájemníka trvat i roky, protože je třeba vše řešit soudním procesem. Po celou dobu je přitom majitel zpravidla bez jakéhokoliv příjmů z nemovitosti, naopak musí vynakládat další peněžní prostředky, a to i přesto, že má ze zákona právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného,“ říká advokát Pavel Strnad.
„Řešili jsme případ, kdy klient pronajímal byt a nájemkyně mu náhle přestala hradit nájemné. Na dotaz pronajímatele sdělila, že v bytě má sice stále věci, ale přestěhovala se k příteli a v bytě se již nezdržuje. Tím veškerá její komunikace s pronajímatelem skončila. Pronajímatel později zjistil, že na nájemkyni je již vedeno několik exekucí. To bylo zřejmě i důvodem, proč změnila adresu svého trvalého bydliště, uvedenou v nájemní smlouvě, na adresu městského úřadu,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad.
V případě, že nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu, může pronajímatel vypovědět nájem v tříměsíční výpovědní době. Za hrubé porušení lze považovat například nezaplacení nájemného za dobu dvou měsíců. V případě prodlení s nájemným za tři měsíce může pronajímatel nájem vypovědět dokonce okamžitě – tedy bez výpovědní doby.
Po sepsání výpovědi však může nastat problém, jak a kam ji má pronajímatel platně doručit. Dle zákona musí výpověď dojít druhé straně. Kromě osobního doručení do bytu však postačí i její vhození do poštovní schránky či uložení zásilky na poště a doručení výzvy k jejímu vyzvednutí, pokud nájemce nebylo možné zastihnout. Nájemce musí dostat reálnou možnost se s obsahem dopisu seznámit. Kdy a zda tak opravdu učiní, však už není rozhodné.
REKLAMA
„Pronajímatel chtěl doručovat výpověď přímo do pronajatého bytu. Nájemkyně však výslovně sdělila, že v bytě se již nezdržuje. Nelze tedy s jistotou říci, že by se takový dopis dostal do sféry její dispozice. Doručování písemnosti na městský úřad nebude úspěšné, když navíc úřad není oprávněn přebírat jakoukoliv soukromou korespondenci. Novou adresu k příteli pak nájemkyně pronajímateli nesdělila,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad.
Pronajímatel je tak ve složité situaci. Přichází o nájemné, zároveň není oprávněn do bytu vstoupit a vyklidit jej, neboť by se mohlo jednat o porušení domovní svobody. O vyklizení bytu může rozhodnout pouze soud. I k tomu je však nutné, aby nájemci výpověď došla. Není-li jeho pobyt po delší dobu znám, nezbývá než požádat soud o jmenování opatrovníka a vůči tomu pak činit právní jednání, například tedy podat výpověď. Tento proces však bude trvat minimálně několik dalších měsíců.
Není-li takový případ ošetřen v nájemní smlouvě, může být skončení nájmu s nájemcem, který úmyslně zatajuje svůj pobyt, potenciálně velmi obtížné a nákladné. Náhrada ušlého nájemného přitom bude zpravidla jen těžko vymahatelná, je-li nájemce v exekuci. Náklady právního zastoupení pak pronajímatele přijdou na další desítky tisíc korun.