Průzkum: Střední třída investuje do bydlení a do dětí
„Češi se středními příjmy jsou velmi uvážliví, pokud jde o založení rodiny. V průměru mají 1,47 dítěte na domácnost, tento podíl je nižší než u lidí s vysokými nebo naopak nižšími příjmy,“ uvádí Jan Chvojka, ředitel marketingu a komunikace UniCredit Bank. Mnozí v této příjmové skupině svým dětem spoří, nebo investují nejen do jejich vzdělání. Pro děti střední třída udělá takřka cokoli.
Úspory jim však většinou stále ještě leží na běžných a spořicích účtech, kde je ohrožuje inflace. Zatím se do větších nebo rizikovějších investic pouštět nechtějí.
Střední třída už se nebojí zadlužit
Ten tam je strach většiny lidí ze zadlužování. Vlastnit byt nebo dům je dnes již skoro samozřejmostí, proto si mnozí bez problémů berou hypotéku a zadlužují se na 30 let. Momentálně se ale hypoteční úvěr vyplatí leckdy víc než nájemní bydlení. Nákup nemovitosti také kupující vnímají jako dobrou investici do budoucnosti.
„Hypotéku splácí 13 % příslušníků střední třídy, zejména ji využívají rodiny s dětmi. Čím vyšší příjmy, tím vyšší pravděpodobnost čerpání hypotéky. Téměř podobný podíl středně příjmových domácností využilo v posledním roce spotřebitelské úvěry. Vlastnictví nemovitosti je vůbec nejtypičtějším znakem pro tuto cílovou skupinu,“ říká Dijana Hrastovič, ředitelka řízení retailového segmentu, UniCredit Bank.
V cizině to chodí jinak
V ostatních evropských zemích není vlastnictví nemovitosti zas tak běžné. Lidé se stěhují spíše kvůli práci, než aby na celý život zakotvili na jednom místě.
Například ve Velké Británii je koupě vlastního domu poměrně nákladná investice. Pro vlastníky nemovitostí se vžilo pojmenování „landlords“, který odráží společenský status s tím spojený. Menší zahrada a bazén jako dostupný luxus jsou výhodou. Stále sice platí, že střední třída žije hlavně ve velkých městech nad 20 tisíc obyvatel, ale v posledních deseti letech se přesouvá i do malých měst a na venkov, nejčastěji do satelitní zástavby v blízkosti velkých měst.
O průzkumu |
nalýza se zaměřila na život lidí se středními příjmy, skupiny C1 a C2 dle sociodemografické klasifikace, do které spadají například zástupci nižšího a středního managementu, úředníci ve státních službách nebo ve finančním sektoru, vlastníci malých firem či úspěšní živnostníci, vysoce kvalifikovaní manuální pracovnici. V Česku do této střední příjmové skupiny patří přibližně 3,5 milionu osob, tvoří 39 % české populace.
Hlavním zdrojem informací byl kontinuální celoroční výzkum MML-TGI zaměřený na finanční, spotřební a mediální chování a životní styl české populace, který realizuje společnost Median a kterého se zúčastnilo více než 15 000 respondentů. Další zdroje informací použité v průzkumu jsou Český statistický úřad, Eurostat, OECD, MFČR, MMR, MPSV, vlastní data a výpočty UniCredit Bank a další. Zdroj: UniCredit Bank |