Půjčka před výplatou je cesta do dluhového pekla
Většinou půjčky před výplatou využívají lidé, kteří se ocitli v prodlení se splácením s jinou půjčkou, mají záznam v negativním registru dlužníků nebo jsou bez zaměstnání. Čím víc roste oblíbenost těchto půjček, tím víc lidí se kvůli nim ocitají v dluhové pasti. Největší problém pak představují u půjček před výplatou je značné přeplacení a sankce při nesplácení.
„Poplatky, úroky a další sankce spojené s prodlením přitom činí z půjček před výplatou velice drahý produkt. Není výjimkou, že poplatky a sankce z prodlení v součtu dosáhnou, nebo dokonce překročí původní výši zapůjčené částky. Některé společnosti si navíc za zaslání upomínek účtují poplatky v řádech stokorun, aniž by jejich počet byl omezen. Věřitel tak klientovi může poslat libovolný počet upomínek a naúčtovat mu vysoké poplatky,“ podotýká šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Z. Chvátal. Netransparentně bývá popsáno i vymáhání pohledávky. „Ve smluvních podmínkách se lze dočíst, že dlužník platí náklady za vymáhání, které ovšem nejsou nijak specifikovány. Firma tak případně po klientovi může vymáhat téměř libovolnou částku,“ varuje ředitel právního oddělení Providentu Martin Šváb.
Nízké půjčky nejsou regulovány
Půjčky do pěti tisíc korun nejsou nijak omezeny zákonem o spotřebitelském úvěru, protože jsou ve výši 4 999 korun. „Klient například nemůže využít zákonnou 14denní lhůtu na odstoupení od smlouvy. Nemůže ani využít předčasného splacení půjčky, které by mu ušetřilo peníze. Naopak firmy si mohou účtovat téměř libovolné sankce a co je důležité, nemusí kontrolovat bonitu klienta, a tím pádem mohou půjčit i předluženým klientům a dále je zadlužovat, “ říká Martin Šváb.
Půjčky pře výplatou jsou také těžko konsolidovatelné, protože náklady na splacení jsou vysoké. Naopak poplatek za prodloužení splacení půjčky o třicet dní stojí jeden až dva tisíce korun. Pokud půjčku dlužník nesplatí, tak hned druhý den ji věřitel předprodává vymahačské společnosti.
Co nelze využít u nízkých půjček
REKLAMA
- Zákazník nemůže využít zákonnou 14 denní lhůtu na odstoupení od smlouvy
- Nemůže využít ani předčasného splacení, které by mu ušetřilo peníze
- Firmy nemusí kontrolovat schopnost klienta splácet. Mohou půjčit komukoliv, zákazníky mohou snadno dostat do dluhové pasti.
- Firmy si mohou účtovat libovolné sankce
Zdroj: Provident
Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni žádají o půjčku před výplatou především ti, kteří již mají několik půjček, z nichž alespoň část je po splatnosti. Výjimkou není ani to, že jsou některé pohledávky exekučně vymáhány. Takoví lidé se pak dostávají do fatálních problémů s rodinným rozpočtem. „Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení,“ popisuje bludný kruh Šmejkal.