Raiffeisenbank zrušila kontroverzní poplatek za správu úvěru
Problémem poplatku za správu úvěru se začal zabývat v České republice časopis dTest. Ten nedávno informoval o tom, že poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný, a pokud jej banky samy nezruší, bude je žalovat. Jako první dostala výzvu Komerční banka, po ní Česká spořitelna.
„Můžeme potvrdit, že jsme výzvu časopisu dTest obdrželi a v současné chvíli ji analyzujeme. O zrušení poplatku za správu úvěru v současné době neuvažujeme, podle našeho názoru je účtování poplatku za správu úvěru v souladu s platnou legislativou a je také součástí úvěrové smlouvy, kterou jsme s klientem uzavřeli,“ sdělil Hypoindex.cz Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny.
Dříve obeslaná Komerční banka už kvůli poplatku čelí žalobě. Minulý týden ji poslali k soudu právníci dTestu. Banka však poplatek rušit nehodlá. „Dle našeho názoru i dle právních analýz, které máme k dispozici, jsou poplatky za správu úvěru účtovány v souladu s českým právem a představují vedle úrokové sazby cenu, za níž jsou klientovi peněžní protředky poskytnuty. Jsou jasně definovány v každé smlouvě s klientem. Klient je o nich předem informován a k jejich placení se uzavřením smlouvy zavazuje. Jedná se o standardní dvoustranný smluvní vztah mezi bankou a klientem,“ vyjádřila se za Komerční banku tisková mluvčí Monika Klucová.
Právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička nevylučuje možnoststažení žaloby v případě vstřícného jednání banky a zrušení poplatků. K žalobě, kterou dTest podal, není možné se připojit, protože je podána za sdružení. Pokud bude mít rozsudek pozitivní výsledek, dotkne se všech, kteří sporný poplatek platí.
Raiffeisenbank zrušila poplatek, ale zvýší sazby u hypoték
Od 3. prosince neúčtuje u nově poskytnutých úvěrů poplatek za jeho správu Raiffeisenbank. Stávajících klientů se zrušení poplatku ale nijak nedotkne.
REKLAMA
„Změna se týká pouze nově poskytnutých hypoték a týká se všech typů nabízených hypotečních úvěrů. Nechceme ale znevýhodňovat klienty, kteří již hypotéku mají, proto se zrušení poplatku u nových hypoték projeví mírně vyšší sazbou,“ říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
V případě, že takto budou postupovat i další banky, dočkáme se pravděpodobně zvýšení průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Ukazatel Fincentrum Hypoindex je momentálně na rekordním minimu a průměrná sazba u hypoték je nyní 3,36 procenta.
„Pro klienty neúčtování poplatků za úvěr znamená především to, že celkové náklady na úvěr jsou transparentní a klient tak jasně ví, jaká bude jeho měsíční splátka a kolik celkově za úvěr přeplatí, nemusí složitě zkoumat výši úrokové sazby a další poplatky spojené s úvěrem,“ dodává Tomáš Kofroň.
Poplatek za správu úvěru až 400 korun
Poplatek za správu úvěru se týká nejen hypoték, kde se pohybuje zhruba od 300 do 400 korun ročně, ale také spotřebitelských úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Za vedení spotřebitelského úvěru zaplatíte od 50 do 150 korun a za správu úvěru ze stavebního spoření kolem 400 korun ročně.
Klientovi poplatek v podstatě vůbec nic nedává. Za absurdní ho považuje i bojovník proti veškerým bankovním poplatkům Patrik Nacher: „Klient-dlužník má splácet, musí vědět, kdy a kolik, jestli je k tomu zapotřebí mít veden extra účet, kde stejně z logiky věci, nemohou probíhat jiné operace, než právě splátka úvěru, už je klientovi jedno. Nejvíce patrné je to právě u hypoték, kde ten závazek může trvat i několik desítek let a to pravidelně s jednou jedinou operací – příjem měsíční splátky. Nic víc. A aby tato jedna transakce stála měsíčně stejně, jako vymazlený balíčkový účet se všemi službami, je viditelný nepoměr. Na druhé straně upřednostňuji proces, při kterém banky budou přirozeně tento poplatek rušit a tím se zvýší užitečné konkurenční napětí, jako to aktuálně udělala Raiffeisenbank. Rozhodně jsem proti tomu, aby se poplatková politika bank řešila zákonem,“ komentuje situaci majitel portálu bankovnipooplatky.com.