Realitní šmejdi jásají, poctiví makléři pláčí
Realitní zákon, který měl provést čistku mezi realitními zprostředkovateli, je opět v nedohlednu. Vyhlídky na lepší realitní zítřky nedávno zarazila legislativní rada vlády, která projednávání nového zákona přerušila. Realitní trh se tak zřejmě ani letos nedočká nastavení základních pravidel pro realitní makléře.
„Je velkou škodou, že úsilí a čas, které nejdříve věnoval přípravě zákona Hospodářský výbor PS ČR, posléze ministerstvo pro místní rozvoj a odborníci z dalších ministerstev a institucí přišel nazmar,“ uvedl Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR (ARK), která se jako jediné profesní sdružení (v rámci pracovní komise na MMR) na přípravě realitního zákona podílela.
Česko se realitními zprostředkovateli jen hemží. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj jich je zhruba 15 300. V přepočtu na obyvatele má Česko dokonce nejvíce realitních makléřů z celé Evropské unie. Zákon o realitním zprostředkování měl jejich počet zredukovat a nastolit na realitním trhu dlouho očekávaný pořádek.
Solidní realitky změnu vítají
„Je evidentní, že všichni slušní podnikatelé v realitách nyní mohou litovat, že naděje, kterou pro ně a pro jejich klienty norma slibovala ve formě zlepšení jména profese a hlavně srovnání nerovných podmínek, nebude. Naopak, podvodníci, „realitní šmejdi“ a pseudorealitní kanceláře, jásají. Právě jejich praktiky měl zákon eliminovat,“ uvedl Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality a člen asociační rady ARK.
Realitní činnost může v současné době vykonávat každý pouze na základě živnosti volné. Hlavním problémem jsou proto tzv. realitní paraziti. „Jim současná situace velmi vyhovuje. Podkopávají jméno realitních kanceláří obecně. Staví svoje kampaně na tom, že je v pořádku, když klient prodává mimo kancelář, nemusí platit provize nebo svoje služby nabízí za minimální poplatek s tím, že následné služby mu samozřejmě zpoplatní. Takže se vlastně chovají jako realitní kanceláře jen s tím rozdílem, že za nic neodpovídají a klient nemá šanci žádného dovolání,“ dodává Rober Hanzl.
Na trhu se vyskytuje i řada realitních zprostředkovatelů, kteří si realitním zprostředkováním pouze přivydělávají tzv. garážové realitky. Jejich realitní nabídky se tváří jakou soukromé inzeráty, následné provize pak nikde nevykazují a daně z nich samozřejmě neodvádějí. Je zjevné, že realitní trh potřebuje pročistit.
Nová pravidla pro realitní makléře
Realitní trh čeká na realitní zákon již 25 let. Navrhovaná podoba zákona měla konečně nastavit pravidla pro vstup realitních makléřů do odvětví či pro výkon a rozsah jejich činností. Zásadní změnu měla přinést změna živnosti volné na vázanou. Realitním makléřem by se v takovém případě mohl stát pouze člověk s vysokoškolským právnickým či ekonomickým vzděláním. Vzdělání by podle nového zákona mohlo být nahrazeno praxí, případně vykonáním zkoušky odborné způsobilosti. Seznam odborně způsobilých osob by mělo být veřejně dostupné na internetových stránkách MMR.
Novou podobu by měla dostat i smlouva o realitním zprostředkování, která upravuje vztahy kupujícího a realitní kanceláře. Ve smlouvě bude muset být povinně uvedena nabídková kupní cena nemovitosti či cena nájmu, výše provize realitní kanceláře a její splatnost či informace o závadách váznoucích na nemovitosti.
Každý realitní makléř by navíc měl mít pojištění profesní odpovědnosti, a to na každou pojistnou událost minimálně ve výši tří milionů korun. Pojištění se ovšem nevztahuje na zpronevěru či úpadek realitní kanceláře, ale pokrývá pouze náklady na škodu způsobenou při odborné činnosti realitního zprostředkovatele.
Realitního zákona se letos nedočkáme
Čistky realitního trhu se zřejmě po dlouhých letech nedočkáme ani letos. Vzhledem k tomu, že byl vládní návrh zákona o realitním zprostředkování znovu vrácen k přepracování, ARK neočekává, že by se zákon mohl ještě v tomto volebním období dostat k projednání v Poslanecké sněmovně.
Podle provozního ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka nejsou velké šance ani po volbách: „I když ministerstvo pro místní rozvoj prohlašuje, že chce zákon schválit ještě letos, jsem na to zvědavý, protože s novou sněmovnou po volbách by celý návrh spadl do koše.“
Stejného názoru je i výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín: „Jen si vzpomeňte na příklad, jak to bylo s daní z převodu, která se už dnes nazývá daní z nabytí nemovitostí. Vláda nejprve v lednu 2014 spustila přejmenování daně z převodu na daň z nabytí, ale nic se nezměnilo. Poté v říjnu 2015 schválila návrh ministerstva financí, na jehož základě měla od 1. 4. 2016 vlastníkům nemovitostí odpadnout povinnost platit daň za jejich prodej. Potom se start odložil na prvního července a nakonec začal zákon platit až od října 2016. Velmi podobně se to bude táhnout s realitním zákonem.“