EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Monika Lukešová

22. 11. 2012

1 komentář

Regulované nájemné za poslední dva roky stouplo o 14 procent. Od ledna se ještě zvýší

 


 

Na základě údajů z průzkumu Útvaru rozvoje města byl v letošním roce průměrný regulovaný nájem v Praze 87 korun za metr čtvereční. Nejoblíbenější byty jsou o velikosti 2+1 do 60 metrů čtverečních. V takovém bytě tedy činí regulované nájemné 5 220 korun za měsíc. Je k tomu ovšem důvod. „Průměrný standard bytů s regulovaným nájemným je velmi nízký. U mnohých chybí dlouhodobá údržba a často by tyto domy potřebovaly kompletní rekonstrukci,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Zvýšení nájmu o maximální možný přírůstek schválila před nedávnem rada hlavního města. Momentálně platí nájemci za byt od 73 do 110 korun za jeden metr čtvereční. Od ledna 2013 se částky vyšplhají na 90 až 148 korun.

Regulované nájemné podle studie Útvaru rozvoje města průměrně zvýšilo regulované nájemné o 14 procent. Tržní nájemné naopak za rok kleslo půměrně o 3,5 procenta. Na začátku letošního roku činila průměrná výše čistého tržního nájemného v Praze 172 korun za metr čtvereční. Připočteme-li částku za služby a energie, dostane se tržní nájemné na 215 korun za metr čtvereční.

Nejdražší je Praha 1

Z hlediska pražských částí je nejdražší Malá Strana, Staré Město a Hradčany. Tam se komerční nájmy pohybují i kolem jednoho tisíce korun za metr čtvereční. Radní se před časem shodli na zdražení o 30 korun za metr čtvereční. Například na Praze 4 se bude nájemné pohybovat mezi 94,83 korunami v bytech v Záběhlicích, až po 127,55 korun v Braníku, Hodkovičkách, Podolí a Krči. Prahu 5 čeká zvýšení už od prosince, a to o čtyři koruny na 119 korun.

„Celorepublikový průměr u regulovaného nájemného se podle našich zkušeností pohybuje kolem 80 % tržních cen. Vzhledem ke kvalitě většiny činžovních domů je to maximální hranice, za kterou by již nájemné růst nemělo,“ vysvětluje Hanuš Němeček z RE/MAX.

REKLAMA

Podobným rizikem je i dosavadní pokles tržních nájmů. Další sblížení tržních a regulovaných nájmů by u některých nemovitostí mohlo způsobit odliv nájemníků, kteří budou hledat za podobnou cenu kvalitnější bydlení.

Výjimkou jsou ovšem vysoce atraktivní části měst.  „Největší dopad má ukončení deregulace na ceny v nejatraktivnějších částech Prahy, jako Malá Strana či Staré město, kde rozdíly mezi deregulovaným a tržním mohou být opravdu velké. Očekáváme, že nájemci se z těchto míst budou stěhovat do bytů, které jsou finančně dostupnější,“ potvrzuje Jan Zachystal z RE/MAX.  

Regulace nájemného končí v prosinci letošního roku. Pokud se od ledna 2013 pronajímatel a nájemník neshodnou na částce za nájemné, mohou se obrátit na soud, kde podají žádost o určení nájemného v místě a čase obvyklého. Jednostranné zvyšování nájmů už nebude od ledna možné.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • poradce001@seznam.cz

    22 listopadu, 2012

    Pokud chcete novou hypotéku nebo refinancování se sazbou pod 2% tak mi napište mail s vaším tel. číslem.

    Odpovědět