EUR 25.155

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.155

USD 24.427

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

0 komentářů

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

 

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Loading



 

Ceny rekreačních nemovitostí v populárních horských střediscích, jako jsou Krkonoše, Krušné hory, Šumava, dosáhly v posledních letech historických maxim. Tento trend byl podpořen zejména vysokou poptávkou během pandemie, kdy mnoho lidí hledalo útočiště mimo městské aglomerace. Nyní však trh naráží na strop kupní síly, což se odráží na slabším zájmu o nákup nových nemovitostí.

„Potenciální kupci jsou stále více obezřetní, a to nejen kvůli vysokým cenám, ale i z důvodu rostoucích nákladů na údržbu a energie,“ říká Radek Farkaš, majitel realitní kanceláře RE/MAX Gold.

„V Krkonoších se vzhledem k stavebním omezením prodávají zejména apartmány, které například ve Špindlerově mlýně dosahují ceny 200 tisíc na metr čtvereční. Podobná situace panuje i v Peci Pod Sněžkou, kde se nové apartmány prodávají až za 180 tisíc za metr čtvereční. Na trhu se objevuje více nemovitostí, které však zůstávají déle neprodané, což naznačuje, že ceny by mohly být nadhodnocené,“ vysvětluje Radek Farkaš.

„V Jizerských horách jsou ceny nižší, přesto pořizovací cena za metr čtverečního nového apartmánu dosahuje 120 tisíc korun za metr čtvereční,“ doplňuje Radek Farkaš.

REKLAMA

Pokud se ekonomická situace nezlepší a kupní síla zůstane na současné úrovni, může dojít k mírnému poklesu cen. To by mohlo přilákat nové zájemce o koupi, kteří dosud vyčkávali na příznivější podmínky.

Velký boom v posledních letech zažívají Krušné hory, kde investoři postavili velký počet nový apartmánových domů. V oblasti Klínovce, zejména v lokalitách Loučná pod Klínovcem nebo Háj u Loučné se prodávaly výrazně více apartmány, starší výstavba, tak i nově dokončované projekty než  chaty a chalupy.  Důvody bývají jak ekonomické, protože starší chalupy vyžadují nákladnější rekonstrukci, tak i ryze praktické, neboť apartmán lze v době nepřítomnosti pronajmout a nevyžaduje takovou údržbu.

„Zatímco v roce 2020 tady vycházel metr čtvereční na 50 tisíc korun, dnes se ceny pohybují i na víc než dvojnásobku. Ve srovnání s předchozím covidovým a postcovidovým obdobím už ale nedochází k dramatickému růstu cen. Průměrné ceny se víceméně držely na úrovni roku 2023 a lišily se hlavně v závislosti na velikosti apartmánu a jeho stáří,“ vysvětluje Radek Grée, realitní makléř z kanceláře RE/MAX 4YOU.

Velký pohyb v prodeji domů byl naopak v Jáchymově, který se začíná pomalu probouzet. Zájem byl hlavně o domy ve starší zástavbě v centru města, jejichž ceny jsou výrazně nižší, než na druhé straně Klínovce v okolí Loučné. To je ale často vyváženo jejich horším technickým stavem a v řadě případů i památkovou ochranou, která komplikuje a prodražuje rekonstrukci. Ceny apartmánů jsou zde proto výrazně nižší a pohybují se okolo 50 tisíc korun za metr čtvereční.

 „Obecně lze říci, že se trh uklidnil a neopakuje se skokový meziroční nárůst z předchozích let. V některých lokalitách, které byly díky enormnímu zájmu silně nadhodnoceny, ceny klesají, nebo se nemovitosti za vyšší ceny nedají dlouhodobě prodat. To se děje např. v Kovářské, která profituje z blízkosti Klínovce, ale ceny zde vystřelily tak vysoko, že pro řadu zájemců již nejsou zajímavé a jejich prodej trvá delší dobu,“ popisuje situaci na trhu v Krušných horách Radek Grée.

Podobná situace panuje také na Šumavě, kde se v posledních letech vyrojilo mnoho nových apartmánových projektů. Například v lokalitě Prášily se průměrná nabídková cena pohybuje v rozmezí 120 tisíc až 150 tisíc za metr čtvereční. Obecně platí, že ceny nových apartmánů na Šumavě se v posledních letech pohybují v rozmezí 80 tisíc až 150 tisíc Kč za m², v závislosti na konkrétní lokalitě a úrovni vybavení.

Navzdory vysokým pořizovacím cenám však stále přetrvává zájem o pronájmy rekreačních nemovitostí během zimní sezóny. Horské chaty a apartmány zůstávají populární volbou pro rodiny i jednotlivce hledající zimní dovolenou v přírodě.

Poptávka po rekreačních nemovitostech je v  současné době přirozeně nižší, než tomu bylo v  době covidu. Tehdy mnoho lidí mělo tendenci si pořídit chatu či chalupu, aby mohli alespoň někam jezdit, když všechno ostatní bylo kvůli pandemickým omezením zapovězeno. Poptávka po rekreačních objektech v  Česku poklesla i z toho důvodu, že někteří lidé raději pokukují po zahraničních nemovitostech, které vycházejí cenově výhodněji.

Ceny rekreačních nemovitostí se vyšplhaly na takovou úroveň, která je pro zájemce o tyto objekty už nezajímavá. A řada z nich si raději pořídí rekreační objekt v  zahraničí. A velmi často za nižší cenu než v tuzemsku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova

České vesnice čelí zhoršující se hrozbě „bytové a energetické chudoby“. Pouze 27 % starších rodinných domů prošlo kompletním zateplením a s tím související rekonstrukcí, zatímco u panelových domů toto číslo dosahuje až 76 %. Ve více než polovině krajů nebyla zateplena ani renovována ani čtvrtina rodinných domů. Bez renovací hrozí masová výstavba uniformních katalogových domů – […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *