Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?
Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další výhody i případná úskalí družstevní bydlení přináší, vysvětluje manažer družstevního bydlení Bidli holding Radek Fürst.
Jaké jsou největší výhody družstevního bydlení?
Jde o velmi jednoduchý proces. Nemusíte si sami vyřizovat hypoteční úvěr, v Bidli vše vyřídíme za klienta. Vysněné bydlení si můžete pořídit i ve vyšším věku. Členem družstva se může stát také cizinec. A především si nemovitost můžete převést po splnění podmínek dle stanov družstva do osobního vlastnictví.
Jaké podmínky musí zájemce splnit při podávání žádosti o členství v družstvu?
Členem bytového družstva se můžete stát v jakémkoliv věku. Zájemce tak musí mít akorát vybranou nemovitost, podat žádost o členství a doplnit ji základními dokumenty vztahující se k solventnosti, identifikaci klienta a nemovitosti.
REKLAMA
Může se členy družstva stát více členů domácnosti, obývajících společně jeden družstevní byt?
U jedné nemovitosti lze evidovat až 4 členy. Každý z nich se stane vlastníkem 25% družstevního podílu. V dnešní době je samozřejmostí, že do bytového družstva lze vstoupit současně s partnerem. Členem družstva se může stát také jen jeden z manželů.
Může být člen z družstva vyloučen?
Ano, člen bytového družstva může být za jistých podmínek vyloučen. Ty jsou specifikovány ve schválených stanovách družstva. Nejvíce reálnou variantou je, že člen družstva nebude platit nájemné řádně a včas a nebude ani komunikovat. Po vyloučení člena bytového družstva se iniciuje prodej nemovitosti, kterou měl v nájmu, a poté proběhne s vyloučeným účetní vyrovnání.
REKLAMA
Jaká základní kritéria pro výběr družstevního bytu či domu by zájemci měli sledovat?
Při výběru nemovitosti je důležité, aby se nacházela na území ČR, byla postavená, zkolaudovaná a zapsaná v katastru. Její faktický stav posoudí banka, nemovitost tak musí splňovat podmínku okamžitého nastěhování. Zájemce by si měl také vybírat v oblasti, kde bude chtít trvale žít.
Jaké má člen družstva záruky, že o nemovitost nepřijde?
Každé bytové družstvo financuje renomovaný bankovní ústav a ten si samozřejmě průběžně hlídá jeho ekonomiku. Současně má banka na nemovitosti vloženou zástavní smlouvu a nelze bez jejího vědomí s nemovitostí nakládat. Členovi družstva ale každopádně stanovy zajišťují, že bytové družstvo mu nemovitost převede do osobního vlastnictví.
REKLAMA
Mají členové družstva výhradní právo na odkoupení „svého“ bytu?
Ano, člen družstva na začátku podepisuje nájemní smlouvu na dobu neurčitou s výhradním právem nájmu k nemovitosti, se kterou do bytového družstva vstoupil. Následně při splacení anuity a splnění podmínek družstva je možné nemovitost bezúplatně převést do osobního vlastnictví.
Je možné nemovitost předčasně převést do osobního vlastnictví?
Samozřejmě. Předtím je ale nutné uhradit zůstatek úvěru, který si bytové družstvo půjčilo na nákup nemovitosti. Při převodu je tak potřeba zvážit nastavené podmínky financování banky, protože při splátce mimo fixaci úvěru bývá vyčíslena sankce za předčasné splacení. Proto se doporučuje převod do osobního vlastnictví uskutečnit vždy k datu výročí fixace. K tomuto termínu banka nevyčíslí žádnou sankci a je tak možné i uhradit mimořádnou splátku zdarma. Následně stačí podat žádost o převedení nemovitosti bytovému družstvu, které se obvykle schvalují 2x ročně (na jaře a na podzim).
Může člen družstva svůj byt pronajímat někomu jinému? A lze podíl prodat, případně jej zdědit?
Družstevní nemovitost lze se souhlasem družstva podnajímat – ten vydává bez odkladu. V případě, že má člen družstva zájem svůj podíl prodat, je to také možné kdykoli během členství. Družstevní podíly jsou ze zákona rovněž předmětem dědického řízení.
Pokud chce člen družstva například svůj byt rekonstruovat, potřebuje k tomu souhlas?
Ano, jestliže má člen družstva zájem o rekonstrukci, je potřeba se vždy obrátit na družstvo a rozsah rekonstrukce konzultovat. Rekonstrukci malého rozsahu (například výměna kuchyňské linky či podhledů v obývacím pokoji) povoluje samo bytové družstvo. V případě většího rozsahu (například rekonstrukce půdních prostor nebo výměny oken podléhající stavebnímu povolení) je nutné, aby družstvo požádalo o souhlas financující banku.